„Rákos lettem, kezelnek. Mi lesz a cicámmal?”

Sokan, amikor szembesülnek a rák diagnózisával, félnek, hogy innentől le kell mondaniuk a kedvencükről is. A háziállatok, mint egyfajta családtag, kényelmet és támogatást nyújthatnak a legnehezebb időszakokban.

A legokosabb, ha lépéseket teszünk saját és kedvencünk biztonságának megőrzése érdekében. - rögzíti cikkében a Leukemia & Lymphoma Society.

A rák diagnózisa után a háziállatok közelsége számos előnnyel járhat. A mindig mellettünk lévő szőrös barátaink jó társaság, jobb hangulatot és motivációt adnak, hogy aktívak maradjunk. Egyes kórházak és kezelési központok még állatterápiát is alkalmaznak a betegek hangulatának javítása érdekében. (Ne lepődj meg, ha egy speciálisan képzett terápiás kutya látogat meg a kemoterápiás infúzió kezelés alatt!)

Azonban van néhány dolog, amit szem előtt kell tartani, amikor a háziállatokról van szó a rákkezelés során.

Elkaphatja a rákot tőlem a háziállatom?

Nem. Nem kaphatja el a rákot sem a háziállatok vagy más ember. A rák nem fertőző.

Megbetegedhetek-e a kisállatomtól?

Ha gyenge immunrendszered van, akkor a kisállatától igen, megbetegedhetsz. Ezért fontos, hogy lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy mindketten biztonságban lehessünk. Vannak háziállatok, amelyeket érdemes elkerülni a rákkezelés bizonyos időszakaiban. Ne fogadj be új kisállatokat vagy kóbor a rákkezelés során. Nagyobb valószínűséggel hordozhatnak olyan baktériumokat, amelyek megbetegíthetnek.

Beszélj orvosoddal a kezelési tervről és háziállataidról.

 Egyes rákkezelések gyengíthetik az immunrendszert, ezért különleges óvintézkedésekre lehet szükség. Az állatok közelében való tartózkodás, beleértve a háziállatokat is, növelheti a fertőzés kockázatát.

Egy háziállat társasága erőt adhat a nehéz pillanatokban. Fotó: Getty Images
Egy háziállat társasága erőt adhat a nehéz pillanatokban. Fotó: Getty Images

A rákkezelés során a legjobb, ha néhány alapvető irányelvet követünk:

  • Ha családdal vagy szobatárssal élsz, kérj meg valakit, hogy takarítson a háziállatok után, például tisztítsa meg az alomtálcát vagy cserélje ki a kutyapárnákat. Ha egy kisállat után meg kell tisztítani, viselj kesztyűt és moss kezet a tisztítás után. Ha alomtálcát tisztítasz, viselj maszkot, hogy elkerüld az alompor belélegzését. Tartsd távol az alomtálcát a konyhától és az étkezőtől.
  • Ha kedvenced beteg - hányás, hasmenés vagy tüsszentés -, azonnal vidd el állatorvoshoz. Akár fertőzése is lehet, és elkaphatod, pedig az immunrendszered ilyenkor nagyon gyenge.
  • Kerüld a karmolásokat. Tartsd levágva a kutya vagy macska körmeit, hogy minimalizáld a karmolás kockázatát. Ha megkarmolt mégis, tisztítsd ki jól, és sebkötözéssel védd a bőrfelületet. Ha vörös, meleg, duzzadt vagy gennyes lesz, fordulj azonnal orvoshoz.
  • Tartsd háziállataid naprakészen az oltásokkal kapcsolatban.
  • Ne fogadj örökbe új háziállatokat, vagy kóborállatokat a rákkezelés során. Ezek az állatok nagyobb valószínűséggel hordozhatnak ismeretlen baktériumokat, és nem biztos, hogy oltottak, még akkor sem, ha egészségesnek tűnnek. (Ezenkívül, az új háziállatok sok időt és energiát igényelnek, amit nem biztos, hogy a rákkezelés során meg tudsz adni számukra.)
  • Néhány háziállatot el kell kerülni a rákkezelések során, amikor az immunrendszer legyengül. A hüllők, csirkék, kacsák és rágcsálók szalmonellát és más baktériumokat hordozhatnak, amelyek fertőzést okozhatnak. A szalmonella súlyos hasmenéshez vezethet, és különösen veszélyes lehet a rákos betegek számára.
  • Keress egy jó kisállat-szittert! Ha műtét vagy kezelés miatt kórházban kell tölteni az időt, egy szakértő, állatszerető segítség sokat számít a megnyugtatásod miatt is.

Mi történik, ha nem tudok gondoskodni a háziállataimról?

Legyen terved a háziállatok számára arra az esetre, ha túl beteg lennél ahhoz, hogy gondoskodj róluk, vagy kórházban kell lenned. Jobb ezeket a terveket készíteni, úgy, hogy soha nem legyen rájuk szükség, mint aggódni a kedvenced miatt, ha vészhelyzet van. Még akkor is, ha otthonodban lehetsz, segítségre lehet szükséged a napi tevékenységekhez, például a kutya sétáltatásához vagy az alom tisztításához.

Íme, néhány tipp, hogy megbizonyosodj arról, hogy háziállataid biztonságban vannak a rákkezelés alatt:

  • Győződj meg róla, hogy van valaki, akit ismersz, aki vállalja, hogy gondoskodik háziállataidról, ha vészhelyzet van, vagy segítségre van szükséged.
  • Mondd el neki, hol találhat utasításokat, és bejuthasson az otthonodba.
  • Adj leírásokat az etetéshez, tisztításhoz, WC-hez, gyógyszerekhez és állatorvosi kapcsolatokhoz.
  • Ha kedvenced mikrochippel van ellátva, hozzáadhatsz egy másik kapcsolattartót a mikrochip-adatbázishoz arra az esetre, ha eltévedne, és menhelyre vagy állatorvoshoz kerülne.
  • Érdeklődj, hogy hová mehetnek, és hová nem mehetnek a háziállatok. A legtöbb kórház, egészségügyi és biztonsági okokból nem engedélyezi a háziállatok bevitelét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúlon és északkeleten felhős idő valószínű hosszabb-rövidebb napos időszakokkal, míg másutt napos idő várható a kevés felhő mellett. Legnagyobb eséllyel északkeleten fordulhatnak elő hózáporok. Az északnyugati, északi irányú szelet nagy területen kísérhetik erős, az északnyugati, nyugati országrészben viharos lökések. Ugyanakkor keleten és a délnyugati határ közelében mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0, +5 fok között várható. Késő estére -3 és +2 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás dominál, ami miatt sokaknál jelentkezhetnek kellemetlen panaszok.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra