Az allergiák kutyáknál is gyakoriak. Megközelítőleg az ebek 1-2 százaléka küzd ételallergiával, a bőrproblémákkal kezelt esetek mintegy negyede mögött ez a kiváltó ok. Ha pedig mindehhez hozzávesszük például a pollen-, a penész- vagy a bolhaallergiát, akkor máris kirajzolódik, hogy négylábú barátaink igen jelentős részének akadnak allergiás panaszai - mutatott rá dr. Matthew Everett Miller manhattani állatorvos a PetMD oldalán megjelent cikkében. A szakember hat pontban gyűjtötte össze azokat a figyelmeztető tüneteket, amelyek alapján felmerülhet kedvencünknél az allergia gyanúja.
Nem szűnő vakarózás
Az egyik leggyakoribb tünet a bőrviszketés, amely akár olyan súlyos is lehet, hogy az állat teljesen kikaparja miatta a szőrét, bőre pedig kisebesedhet és begyulladhat. A viszketés jellemzően a mellkasra, hónaljra, hasi területre, első lábakra, fülekre, szemekre, szájra, ágyékra vagy a végbélnyílás körüli területre koncentrálódik. A hát alsó szakaszának viszketése, különösen a farok tövéhez közel pedig a bolhaallergia egyik vezető tünete. Idővel az érintett bőrfelület elszíneződhet, besötétedhet, valamint kellemetlen szagúvá és durvább tapintásúvá válhat.
A lábak nyalogatása
A gazdik jelentős része úgy hiszi, normális, ha a kutya lába tortilla chipshez hasonló szagot áraszt. Valójában azonban ez bakteriális vagy gombás fertőzésre utalhat. Ha pedig az eb nyalogatja is a lábát, annak oka nem az, hogy tisztálkodik, hanem az, hogy viszket neki. Világos szőrű kedvenceknél árulkodó lehet, ha a lábat borító bundázaton rézvörös árnyalatú elszíneződés jelenik meg egy foltban, amit az állat nyála vált ki. Az allergia ez esetben úgy kapcsolódik a panaszokhoz, hogy a bőrallergia miatti gyulladás hosszú távon gyengíti a bőr fizikai védelmet nyújtó funkcióját. Ennek eredményeként pedig a bőr felszínén egyébként természetesen jelen lévő opportunista mikróbák a mélyebb rétegekbe is behatolhatnak, ahol aztán fertőzést okoznak. Ilyenkor tehát allergia nyomán kialakuló másodlagos fertőzésekről beszélhetünk.
Krónikus fülfertőzések
A lábakéhoz hasonló probléma kialakulhat a fülek kapcsán is. Tartósan fennálló vagy rendszeresen visszatérő fülfertőzések számos allergiás kutyánál előfordulnak, ami szintén a bőr egészséges barrierjének lebomlásából ered. Amennyiben hosszú évekig sem diagnosztizálják vagy kezelik megfelelően az állat allergiáját, úgy a fül teljesen lecsupaszodhat, bűzössé válhat, illetve megvastagodhat a bőre. Legsúlyosabb esetben a fertőzés olyannyira ellenállóvá válhat a kezelésekre, hogy az egyetlen megoldás a hallójárat műtéti úton történő eltávolítása.
Gennyes bőrgyulladás
Olykor alig néhány óra alatt kialakulhat kiterjedt, súlyos viszketéssel járó bőrelváltozás a kutya kültakaróján. Ez a pyotraumás dermatitisz jellegzetes megjelenési formája. Az így létrejövő úgynevezett "hot spotok" különösen gyakran okoznak problémát olyan kutyafajtáknál, mint a golden retrieverek, a labradorok vagy bernáthegyik. A panasz a fülfertőzésekhez hasonlóan lehet egy háttérben meghúzódó allergia következménye is. Mindenképpen érdemes tehát állatorvoshoz fordulni, ha visszatérően jelentkezik.
Szűnni nem akaró hasmenés
A bőr mellett az emésztőrendszer is nagyon megszenvedheti a nem megfelelően kezelt allergiákat. Figyelmeztető tünetként felléphet:
- hasmenés,
- a szokásosnál gyakoribb székletürítés,
- székelés közbeni erőlködés,
- hányás,
- morgó bélhangok,
- jelentős súlycsökkenés,
- fokozott nyáladzás,
- fokozott bélgázképződés,
- alhasi diszkomfort.
Vörös szemek
Kevésbé gyakori, de éppúgy lehetséges, hogy az allergia a kutya szemein ütközzön ki. Ha a szem egyes részei vörössé válnak, begyulladnak, különösen, ha mindkét szem egyszerre érintett, úgy elképzelhető, hogy allergia áll a tünet mögött. Ilyenkor allergiás kötőhártya-gyulladásról beszélhetünk. A vörösséghez társulhat enyhe kancsalság, illetve az is, hogy a kutya gyakran dörzsölgeti mancsaival a pofáját.