Macskáknál háromféle petefészek-daganat alakulhat ki, függően attól, hogy hámsejtekből, csírasejtekből (sperma és petesejt) vagy kötőszövetből indul-e ki a kóros elváltozás. Leggyakrabban az úgynevezett granulosa-sejtekből, illetve az azokat hüvelyszerűen körülvevő theca-sejtekből alakul ki daganat. A petefészek-daganatok gyakran képeznek áttétet, illetve jó néhány esetben hormontermelésre is képesek.
A petefészek-daganat tünetei macskáknál
- folyadék felhalmozódása a hasüregben vagy a mellkas üregében
Amennyiben a daganat szteroidokat termel, úgy jelentkezhet:
- ivarzás és amenstruációhiánya
- tartós ivarzás (menstruáció és megemelkedett testhőmérséklet)
- gennyes méhgyulladás (gennyfelhalmozódás a hasüregben)
- emlőmegnagyobbodás, ginekomasztia (legfőbb tünete, hogy a duzzadt mellbimbókból tej folyik)
- kétoldali szimmetrikus kopaszság (alopécia)
- maszkulinizáció (tesztoszterontúlsúly következtében)
A petefészek-daganat okai macskáknál
A megbetegedés gyakran az ivartalanítás elmaradása következtében alakul ki nőstény macskákban.
A petefészek-daganat diagnózisa macskáknál
Az állatorvos alapos fizikai vizsgálatot végez, beleértve a vér kémiai profilját, a teljes vérszámot, az elektrolitpanelt és a vizeletvizsgálatot. Fontos, hogy a gazdi minden részletet alaposan elmondjon a macska egészségi állapotáról, különös tekintettel a tünetek megjelenésének ismertetésére.
A röntgenvizsgálat segít felderíteni a rákos sejtek terjedését az erek vagy a nyirokrendszer mentén. Az állatorvos röntgen- és ultrahangfelvételeket készít a hasról és a mellkasról. A hasi röntgenfelvételek egy- vagy kétoldali szövetszaporulatot mutathatnak a vese közelében, vagy folyadékfelhalmozódást jeleznek a hasüregben. A hasi ultrahang hasonló információkat tár fel, csak még nagyobb érzékenységgel és részletességgel. Ha túl sok folyadék van a mellhártya alatt, a mellkasüregben vagy a hasban, az állatorvos folyadékmintát vesz mikroszkópos (citológiai) vizsgálathoz. Szükséges továbbá kórszövettani vizsgálat a szövetekben bekövetkező változások követésére, hogy a növekedés jellegét feltárják.
A petefészek-daganat kezelése macskáknál
Amennyiben a daganat még nem képzett áttéteket, úgy sebészeti úton eltávolítható, illetve általában nem igényel hosszú ideig tartó kórházi ellátást. Az áttéteket képző rosszindulatú daganat ellen kemoterápiát végeznek, amellyel a tumorok növekedése megállítható, elérhető a remisszió. A betegség prognózisa legtöbb esetben azonban így is végzetes. Jóindulatú daganatok ritkábban fordulnak elő, az érintett macskák ugyanakkor könnyen felépülnek.
A petefészek-daganat utókezelése macskáknál
Petefészek-daganat esetén rendkívül fontos, hogy háromhavonta felkeressük a kezelést végző állatorvost kontrollvizsgálat céljából. Ilyenkor a szakember ellenőrzi az esetleges áttétképződést is.