Miért rázzák a macskák a feneküket?

Különösen a macskatartóknak lehet ismerős az a vicces mozdulat, amit házikedvencük produkál, mielőtt ráugrik a valódi vagy képzeletbeli prédájára. Ilyenkor az állat párszor megrázza a fenekét mielőtt elrugaszkodik, és "lecsap" (néha a gazdája takaró alatt lévő lábára). De miért csinálja ezt?

Vajon miért rázzák a macskák a feneküket, mielőtt lecsapnak a prédára? Ennek a meglehetősen szokványos macskaviselkedésnek a hátterét eddig még nem vizsgálta semmilyen hivatalos kutatás sem. Ugyanakkor Jonh Hutchinson professzor - aki már korábban is tanulmányozta az állatok mozgását - gyártott néhány elméletet a dologról.

macska, cica, háziállat, macskatartás, vadászat, ösztön,
Nincs egyértelmű magyarázat a macskák furcsa viselkedésére. Fotó: 123rf

A nagyobb ugráshoz szükséges?

A szakember szerint a fenékrázás segíthet abban, hogy a macskák jobban le tudják nyomni a hátsó végtagjaikat a földre, és erősebben el tudjanak rugaszkodni. Emiatt az állatok nagyobb lendületet kapnak és magasabbra, messzebbre ugranak.

Emellett a szakértő úgy véli, valamilyen szenzoros szerepe is lehet ennek a mozgásnak. Elképzelhetőnek tartja például, hogy ennek köszönhetően a macska könnyebben beméri a préda helyzetét és mozgását.

A kutyák szinte a hűség és a barátság szinonimái. De mi a helyzet a macskákkal? Valóban olyan antiszociálisak, mint gondolnánk? Ha kíváncsi a válaszra, kattintson!

Így melegítenek be a macskák?

Emellett segíthet felkészíteni az állat izmait is a gyors reakcióra, amely az elrugaszkodáshoz szükséges. A fenékrázás továbbá "bemelegítésnek" is tekinthető, hiszen kicsit megnyújtja az izmokat, felkészítve őket az ugrásra.

A szakember szerint azonban azt sem lehet kizárni, hogy a mozdulatsor csak afféle szórakozás, a vadászathoz tartozó ösztönös játék a macska számára. Elképzelhető tehát, hogy amikor a prédát érzékelik, csak izgalmukban, nem tudatosan csinálják ezt a mozgást.

Nem csak a házimacskákra jellemző

Ez a fura viselkedés egyébként nem csak a házimacskáknál fordul elő, hanem megfigyelhető a vadon élő nagymacskáknál is. Az oroszlánok, tigrisek, jaguárok is megrázzák a hátsójukat támadás előtt, így a házimacskák jó eséllyel tőlük örökölték a szokást. Átfogó kutatásra azonban nem várhatunk a témával kapcsolatban, hiszen ahhoz olyan macskákra is szükség lenne, amelyek nem rázzák a hátsójukat.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +2 °C

Az ország északkeleti, keleti felén-harmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég. Másutt a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap, majd délutántól már a Dunántúlon is erőteljes felhősödés várható. Az északkeleti, keleti harmadban többfelé, nyugatabbra néhol fordulhat elő eső, zápor, utóbbi helyen csak a nap második felében. Az északnyugatira forduló szél sokfelé megerősödik, de az Észak-Dunántúlon és a főváros tágabb környezetében viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14 és 23 fok között várható, de az északkeleti negyedben ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő este 5, 17 fok valószínű. Napközben kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál válthat ki kellemetlen üneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra