Ételek, amelyek jók csontritkulásra

Csontritkulás, avagy oszteoporózis esetén a csontsűrűség csökken, így a csontok törékennyé, fájdalmassá válnak. Bár a betegség kialakulásában legnagyobbrészt genetikai tényezők tehetők felelőssé, a gyógyításban és megelőzésben is nagyon fontos szerepe van az életmódbeli tényezőknek, ezen belül is a táplálkozásnak.

Általánosságban elmondható, hogy az alacsony kalciumbevitel és a D-vitamin hiánya növeli a csontritkulás kialakulásnak kockázatát, de a dohányzás, a gyakori alkoholfogyasztás és a mozgáshiány is hajlamosít a csontsűrűség csökkenésére.

Túl keveset viszünk be belőle

Vitán felül áll, hogy a megfelelő mennyiségű kalciumszint elengedhetetlen a csontok egészségének szempontjából, mégsem fogyasztunk eleget belőle. Pedig gyerekeknek naponta körülbelül 600 mg, felnőtteknek minimum 1000 mg bevitele ajánlott, a fokozottan veszélyeztetett időskorban (nőknél a változókortól kezdve) pedig akár napi 1400-1500 mg kalciumot kellene bevinniük a szervezetükbe. Viszont a kalciumot túl is lehet adagolni, így a ló túloldalára se essünk át, hiszen ez is problémákat (például vesekövet) okozhat.

Legfontosabb kalciumforrások

Hogyan hatnak a gyógyvizek a csontok állapotára? Részletek itt.

A legismertebb és legfontosabb kalciumforrás a tej. (Egy liter tej körülbelül 1200 mg kalciumot tartalmaz, amely egy felnőtt ajánlott napi bevitele.) Ezért is különösen veszélyeztetettek a tejfehérje-allergiások, akik elesnek ettől a fontos kalciumforrástól. Ezen kívül különösen magas a kalciumtartalma a különböző tejtermékeknek (trappista sajt, parmezán sajt, ementáli sajt, tejpor, tejföl), a máknak, a mogyorónak, az olajos halaknak, a sóskának, a banánnak, a mazsolának, a szárazbabnak és a szójának. A kalciumpótlás lehetséges más módokon is, a lehet kapni például kalciummal dúsított ásványvizet vagy kenyeret, illetve kalciumos pezsgőtablettát is, ez utóbbiak azonban nem helyettesítik a helyes, kiegyensúlyozott étrendet. A megfelelő kalciumbevitel szempontjából fokozott kockázatot jelent még a rendszeres kávézás, hiszen minden csésze 100 milligrammal emeli a napi kalciumszükségletet .

A tej és a tejtermékek egyaránt jó forrásai a kalciumnak
A tej és a tejtermékek egyaránt jó forrásai a kalciumnak. Fotó: iStock

Nélkülözhetetlen vitaminok

Az oszteoporózis elleni küzdelemben is fontos szerepe van a különböző vitaminoknak, különösen az A-, a C-, D- és K-vitamin elengedhetetlen. Az első kettő ahhoz szükséges, hogy a csontok megfelelően tudjanak növekedni, illetve a csontszövetben megfelelő mennyiségű fehérje képződjön. A C-vitamin nagyobb mennyiségben található zöldségekben és gyümölcsökben, különösen a savanyú káposztában, a kajszibarack, tej, tojás és a sertésmáj pedig A-vitaminban gazdag. A D-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását, így védi a csontokat, májban, tojásban, tejtermékekben és halolajban található meg nagyobb mennyiségben. A K-vitamin a csontok fehérjéinek szintézisében segít, szintén megtalálható a tejtermékekben és a májban, ezen felül a brokkoli és a paraj is sok K-vitamint tartalmaz.

Veszélyes a túl sok foszfor

A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag az emberi szervezetben, nagyon sok élelmiszerben, elsősorban készételekben, cukros üdítőitalokban használják adalékanyagként, ezért az emberek többsége túl sokat fogyaszt belőle. Hatással van a kalcium csontokban való felszívódására, így az az ideális, ha a kalcium és a foszfor mennyisége a szervezetben egyenlő, ilyenkor a kalcium könnyen beépül a csontokba. Azonban ha ez az egyensúly megbillen, az kedvezőtlenül hat a kalcium beépülésére, ellehetetleníti azt. Ezért fontos, hogy ha csontritkulásban szenvedünk, kerüljük a magas foszfortartalmú ételeket, mondjunk le a készételekről, a cukros üdítőitalokról és az ömlesztett sajtokról is.

Az ideális étrend

A napi étrend összeállításánál azt is vegyük figyelembe, hogy a napi kalciumbevitelt ne egyetlen étkezés alatt próbáljuk letudni, hanem osszuk el arányosan az étkezések között. Ezen belül a déli, délutáni és esti órákban fogyasszuk el a legtöbb kalciumot, mert ekkor hasznosul legjobban. Az ételek elkészítése szempontjából a párolást, teflonban sütést, grillezést részesítsük előnyben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra