Így kezeljük az IBS okozta panaszokat

Az irritábilis bélszindróma (IBS) egyik fő tünete a kínzó, feszítő hasi görcs. Ennek enyhítését a fájdalom nagyságától függően különböző hatóanyagokra bízhatjuk.

Ennek ellenére fontos tudni, hogy a gyógyszeres kezelés önmagában semmire nem elég, a teljes tünetmentességhez mindenre kiterjedő terápia szükséges, amelynek a helyes táplálkozás és a pszichoterápia éppúgy része, mint a gyógyszerszedés.

Gyógyszeres kezelési lehetőségek

Az IBS gyógyszeres kezelése azért nehéz feladat, mert a páciens különböző tüneteire különböző gyógyszerek hatnak, így egyidejűleg több egymástól eltérő hatóanyagú szert kell összehangolni, ráadásul úgy, hogy azok ne irritálják tovább a bélfalat.

Hasi görcsök kezelése másként A gyógyszerek mellett másra is érdemes odafigyelni, hogy múljon a fájdalom. Mit tehetünk még? A hasi görcsök okozta fájdalom enyhítésére simaizomgörcs-oldó gyógyszereket írhat fel az orvos. Ezek hatóanyagai legtöbbször a papaverin és a drotaverin. Szükség esetén vény nélkül kapható szerek is alkalmazhatóak, mint például a paracetamol, de ezek szedése előtt is kérjük ki szakorvos véleményét az esetleges mellékhatások vagy más gyógyszerekkel való keresztreakciók miatt. A hasi görcsoldókon kívül IBS esetén szükség lehet még székletfogóra vagy hashajtóra, illetve a beteg szorongása, depressziója esetén antidepresszánsokra is.

IBS, irritábilis bél szindróma, fájdalom
A gyógyszeres megoldás csak enyhíti az IBS okozta panaszokat.Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Komplex kezelés

Viszonylag új módszernek számítanak, de IBS-es betegeknél hatásosak a mebeverintartalmú, vény nélkül is kapható gyógyszerek. Ezek görcsoldó hatásúak, és szabályozzák a bélműködést, ráadásul egyaránt alkalmazhatóak azoknál a betegeknél is, akiknél a hasmenés, és azoknál is, akiknél a székrekedés az elsődleges tünet.

Diéta és probiotikumok

A gyógyszeres kezelésen kívül nagyon fontos a megfelelő diéta megtartása. Minden IBS-es beteg másra érzékeny, ezért fontos, hogy étkezési naplót vezessünk, és megfigyeljük, mely élelmiszerek fogyasztása esetén súlyosbodnak a tünetek. Ettől függetlenül léteznek univerzális szabályok is: a nagyon zsíros vagy fűszeres ételek, a koffein és az alkohol fogyasztása ennél a betegségnél biztosan nem válik a javunkra.

A probiotikumok is jó szolgálatot tehetnek, hiszen segítik az emésztést. Azonban mielőtt ezekhez fordulnánk, kérjük ki orvosunk tanácsát, hogy a mi esetünkben szükséges-e táplálékkiegészítőt szedni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.