Ebben segíthetnek a cikluskövető appok

Világszerte nők tízmillió használnak olyan okostelefonos alkalmazásokat, amelyekkel menstruációs ciklusukat tudjuk nyomon követni. De vajon mennyire megbízhatóak és pontosak ezek az applikációk?

A cikluskövető alkalmazások sok személyes információt kérnek a nőktől, beleértve menstruációs időpontokat, adatokat a szexuális aktivitásra, hangulatra, energiaszintre vonatkozóan, vagy hogy tapasztalt-e különféle menstruációhoz köthető panaszokat a felhasználó, így akár puffadást vagy görcsöket. Mindezen önbevalláson alapuló információkat aztán a szoftver algoritmusa felhasználja az előrejelzés-készítés során. Magyarán ezek mentén becsüli meg, hogy mikor várható a következő menstruáció, meddig fog tartani, vagy hogy az érintett nő mikor ovulál, illetve meddig tart az úgynevezett termékenységi ablak a ciklusában – írja a The Conversation oldalán megjelent közös cikkében Tessa Copp és Emmalee Ford, a Sydney-i Egyetem, valamint a Newcastle-i Egyetem reproduktív és szexuális egészségre szakosodott kutatói.

fiatal nő okostelefonnal a kanapén
Az okostelefonos cikluskövetők előrejelző pontossága igen változó. Fotó: Getty Images

Egyes applikációk teljes mértékben a menstruációs ciklus hosszára, azaz egyfajta naptármódszerre alapozzák előrejelzéseiket. Más alkalmazások viszont olyan biometrikus adatokat is figyelembe vesznek, mint a testhőmérséklet napi ingadozása, a méhnyaknyák sűrűsége vagy akár – külön tesztkészlettel mérve – egyes hormonok szintje a vizeletben. E változások ugyanis közvetlen kapcsolatban állnak az ovulációval, így tehát pontosíthatják az előrejelzést is. Mindazonáltal a cikluskövetők zöme nem ennyire részletes. Sőt, számos applikáció esetében egyáltalán nem ismert, hogy milyen számítások mentén készítenek előrejelzéseket, ennél fogva az sem, hogy mennyire felelnek meg a széles körű felhasználói igényeknek.

Nincs kőbe vésve a 28 nap

Közismert, hogy a női ciklus átlagos hossza 28 nap, amely során a 14. napra esik az ovuláció időpontja, éppen 14 nappal a következő menstruáció elé. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez legtöbbször csak a tankönyvekben zajlik így. Az elmúlt évtizedek kutatásai ugyanis arról tanúskodnak, hogy a menstruációs ciklus menete bizony nemcsak két nő között, de még két ciklus között is nagyban eltérhet. Napjainkban a hasonló kutatások sok esetben éppen a cikluskövető applikációkból származó adatokon keresztül igazolják ezt a fajta sokszínűséget és változatosságot. E vizsgálatok azt mutatják, hogy csupán a nők 13-16 százalékának tart éppen 28 napig a ciklusa, és alig 13 százalékuk ovulál pont a 14. napon.

Mindezen eredmények alapjaiban kérdőjelezik meg, hogy vajon mit is tekinthetünk "normál" menstruációs ciklusnak. Ennek ellenére sok applikáció 14 nappal a következő menstruációs kezdetét megelőző időpontra jelzi előre az ovulációt, ami nyilvánvalóvá teszi, hogy a legtöbb nő esetében ezek pontatlanul fognak működni.

Érdemes-e tehát egy ilyen app előrejelzéseiben megbízni, amikor vagy a nemkívánatos terhesség megelőzése, vagy a teherbe esés a cél? Elvégre a naptármódszer napjainkban is használatos akár fogamzásgátlás céljára, akár – gyermekvállalási szándék esetén – a megtermékenyülés esélyének javítására. Copp és Ford szerint az erre vonatkozó kutatási eredmények igen korlátozottak, ezzel együtt azt mutatják, hogy nagyjából az esetek 7,2-8,3 százalékában vall kudarcot a terhességmegelőzésben, ha a nők kizárólag az alkalmazások előrejelzéseire hallgatva igyekeznek elkerülni a fogantatást. Ez az arány egyébként hasonlóan alakul, mint az óvszerhasználat esetében.

Említettük viszont, hogy ugye olykor ugyanannál a nőnél két egymást követő menstruációs ciklus sem azonos egymással. A két ausztrál szakember arra is felhívja ennek okán a figyelmet, hogy a vonatkozó kutatásokból gyakran kizárják azokat a résztvevőket, akik ciklushossza három-hét napos eltéréseket mutat. Ez egyben azt is jelenti, hogy a cikluskövető appok nem ritkán kevéssé hatékonyak a fogamzásgátlásban azoknál a nőknél, akiknek változó a ciklusuk hossza.

Mit árulhat el egy app a nőről?

Az alkalmazásokat sok esetben úgy hirdetik a kiadóik, hogy azok használatával a felhasználók javíthatják önismeretüket, illetve nagyobb kontrollt gyakorolhatnak saját testük működése felett. Ezzel együtt a felmérések tanúsága szerint valójában a cikluskövető applikációt használók saját ciklusukra vonatkozó alapvető ismeretei sem haladják meg, vagy legalábbis nem számottevően azok tudását, akik nem használnak semmilyen okostelefonos megoldást ilyen célra. Sőt, eközben olyan felmérések is születtek, amelyek szerint az appok tévedése esetén a felhasználók hajlamosak inkább a saját testükben kételkedni, mintsem a program előrejelzésének pontosságában. Azaz túlzottan is megbíznak benne, ami egyáltalná nem kockázatmentes.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemes megemlíteni továbbá, hogy az appokban megjelenő információk minősége meglehetősen vegyes képet mutat. Természetesen a tudományos bizonyítékokon alapuló információk segíthetnek megszüntetni a társadalmi stigmákat, és normalizálni olyan általános tüneteket, mint például a hüvelyi folyás. Még ha meg is jelennek azonban megbízható információk az alkalmazásokban, azok gyakran vagy fizetős kapu mögé vannak zárva, vagy túlságosan is általánosak. Emellett egyes applikációk olyan áltudományos hiedelmeket támogathatnak, mint a ciklusszinkron-tudatosság (az edzésterv és az étrend menstruációs ciklushoz igazítása), a magvakkal történő ciklustámogatás (amikor a nők különböző kombinációban fogyasztanak ciklusuk során magvakat, hogy azok segítségével egyensúlyozzák ki hormonháztartásukat), vagy éppen az asztrológia.

Valóban összehangolódik idővel a mindennapos és közeli kapcsolatban álló nők menstruációs ciklusa? Mutatjuk, honnan ered a közkeletű feltevés.

Érdemes cikluskövető appot használni egyáltalán?

Copp és Ford hangsúlyozza, hogy a menstruációsciklus-követő alkalmazások igen jövedelmező piacot jelentenek napjainkban, személyes információk tömkelegét gyűjtve globális szinten. Az appok mögött állók cégeket pedig nem kötik egészségügyi előírások, csupán az alkalmazásboltok szabályzatának kell megfelelniük, ahonnan a termékük elérhető a felhasználók számára.

Mindazonáltal abban a két szakember is egyetért, hogy ha helyesen adod meg az alkalmazás által kért dátumokat, az egyfajta naplóként igen hasznos lehet. Ebből ugyanis pontos információt tudsz adni például nőgyógyászodnak, amikor menstruációs előzményeidről érdeklődik, ami akár egy terhesség idejének meghatározásakor, akár a menopauza diagnózisának felállításakor is nagy előny lehet. Ami az applikáció előrejelzéseit illeti, azok valóban támpontként szolgálhatnak. Fontos azonban tudatosítani magadban, hogy egyáltalán nem biztos, hogy nem tévednek. Különösen, ha egyébként nem teljesen szabályos a ciklusod, hanem hónapról hónapra kisebb-nagyobb változások jelentkeznek benne.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra