Így termelhetünk kevesebb szemetet

Sokak úgy hiszik, túl sok lemondással és macerával járna, hogy környezetbarátabbá tegyék háztartásukat. Valójában ugyanakkor már néhány apró változtatás is sokat számít.

Az alábbi tippekkel és apró lemondásokkal egyszerűen, de jelentős mértékben csökkenthetjük a háztartásunkban termelődő hulladék mennyiségét.

Mondjunk le a műanyag zacskókról!

Egy műanyag zacskó lebomlása 200-1000 év is lehet, így érdemes itt kezdeni a változtatást. A műanyag zacskók mellőzése azonban könnyebb, mint elsőre gondolnánk. Ajánlott a táskáinkban egy-egy textilszatyrot tartani, hogy mindig kéznél legyen. Emellett érdemes venni vagy házilag készíteni néhány kisebb, mosható textilzsákot, amibe a zöldségeket és gyümölcsöket tehetjük. Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy nem muszáj mindent bezacskózni: egy fürt banánra vagy egy nagyobb édesburgonyára nyugodtan ráragaszthatjuk a címkét plusz csomagolás nélkül is.

vászontáska, textilszatyor, textilzsák, műanyag, hulladék, hulladékmentes háztartás,
Száműzzük a műanyag szatyrokat, használjunk inkább mosható vászontáskát! Fotó: 123rf

Vásároljunk okosan!

Tájékozódjunk arról, hogy nincs-e esetleg csomagolásmentes bolt a környékünkön, ez ugyanis jelentős mértékben megkönnyítheti a dolgunkat. Ha ez nem opció, akkor próbáljunk meg minél kevesebb olyan terméket venni, amelynek műanyag a csomagolása. Első körben például lemondhatunk a műanyag flakonos üdítőitalokról, hiszen ezzel nemcsak pénzt, hanem kalóriákat is spórolhatunk. Szerezzünk be egy üvegből vagy környezetbarát műanyagból készült kulacsot és egy víztisztító kancsót, amivel a csapvizet tisztítjuk. A megtisztított vizet gyümölcsökkel, zöldségekkel, friss fűszernövényekkel vagy házi szörpökkel ízesíthetjük, a kulacsban pedig bárhová magunkkal vihetjük. Hogy miért? Nos, egy PET-palack lebomlási ideje körülbelül 450 év.

Használjuk újra, amit tudunk!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gardróbunkban is érdemes kicsit környezettudatosabbnak lenni. Mielőtt kidobnánk egy ruhadarabot, nézzük meg, hogy nem lehet-e megvarrni vagy átalakítani. Keressünk egy varrónőt a közelben, aki segítségünkre lehet, de akár magunk is beiratkozhatunk egy varrótanfolyamra. Ez remek hobbi lehet, ráadásul így nemcsak ruháinkat tudjuk majd önállóan megjavítani és átalakítani, hanem például konyharuhát, ágyneműt és vászonzsákokat is elkészíthetünk saját magunknak.

Számoljunk le a papírral!

Apróságnak tűnhet, de jelentősen csökkenthetjük háztartásunk hulladékmennyiségét , ha a számláinkat nem csekken, hanem elektronikusan fizetjük be, és minden bizonylatot online kérünk. Nézzünk utána, hogy a folyamatosan érkező, felesleges reklámújságok közül melyikről lehet esetleg leiratkozni, a postaládánkra pedig ragasszunk ki egy "Nem kérünk szórólapot" feliratú matricát. Ha fontos családi eseményre, esküvőre, keresztelőre, születésnapi ünnepségre készülünk, hagyjuk el a papír alapú meghívókat, és ezt is intézzük inkább e-mail-ben. Papírtörlő helyett használjunk mosható rongyokat, konyharuhákat, amelyeket akár régi - már használatra alkalmatlan - ruhadarabokból, ágyneműből is elkészíthetünk. A papírszalvétát is cseréljük inkább textilszalvétára.

Komposztáljunk!

A kertes házban lakóknak érdemes beszerezni egy-két műanyag hordót is, amiben az esővizet lehet összegyűjteni. A kert locsolására tökéletes, víztakarékos megoldás.

Aki kertes házban lakik, annak érdemes a természetes hulladékokat külön gyűjteni és komposztálni . Ez az egyik legjobb módja annak, hogy a kidobott élelmiszerek, zöldség- és gyümölcshéjak ne vesszenek kárba. Ezek ugyanis a komposztálás után visszakerülhetnek a termőföldbe, ami a kertnek is jót tesz. Ehhez nem is kell más, csak egy kis extra hely és egy komposztáló láda.

Használjunk kevesebb vegyszert!

Gondoljuk át azt is, hogy takarításnál melyek azok a tisztítószerek, amelyeket különösebb kényelmetlenség nélkül helyettesíthetünk házilag készült szerekkel. Az interneten rengeteg recept van. Az ecet, a szódabikarbóna és a gyógyszertárban kapható alkohol remek alapanyagok olyan szerek kikeveréséhez, amelyekkel olcsón, környezetkímélően és vegyszermentesen takaríthatunk, ráadásul így kevesebb műanyag flakon halmozódik fel a háztartásunkban. Mosáshoz pedig érdemes kipróbálni a mosószappant, a mosódiót és a mosószódát.

Forrás: huffpost.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra