A Fővárosi Vízművek Zrt. napi ivóvíztermelő kapacitása mintegy egymillió köbméter, de a tényleges víztermelés - a fogyasztással összhangban - még a legmelegebb napokon sem haladja meg ennek a felét - mondta el a társaság a Világgazdaságnak . Harminc évvel ezelőtt a jelenlegi fogyasztás több mint kétszeresét kellett kitermelni, így ez a mennyiség nem okoz gondot a vízműveknek.
A felét sem fogyasztjuk a 89-es vízigénynek
Kánikulában 25-30 százalékkal magasabb a vízfelhasználás az átlagosnál, jelentősen pedig akkor ugrik meg, ha a tartós meleg mellett négy napon át nem esik az eső. A víz legnagyobb hányadát ugyanis háztartási célokra és öntözésre használják. Viszont az orvos által előírt napi 3-5 liter vizet csak kevesen fogyasztják el a kánikula ideje alatt: az összfogyasztáshoz képest megivott víz mennyisége még ebben az időszakban sem számottevő.
A mostani fogyasztás meg sem közelíti az 1989-es napi bő 1,3 millió köbmétert. A kisebb kereslet a lakosság csökkenő számával és a nagy vízfelhasználó ipari üzemek megszűnésével magyarázható. Az idei legmagasabb fogyasztást augusztus 9-én mérték, amikor a vízfelhasználás 562 ezer köbméter volt. Tavaly június 22-én 595 ezer köbméter fogyott - olvasható a vízművek közleményében.