Az anyagcsere rendkívül összetett, és működését számos dolog befolyásolhatja – például a nemed, az életkorod, a testsúlyod, az egészségi állapotod, a genetikai jellemzőid, a fizikai aktivitásod, az étkezési szokásaid és a bélflórád összetétele is. Ezek közül néhányat – például a genetikai felépítésedet vagy az életkorodat – természetesen nem tudst megváltoztatni, másokat viszont igen. Sokan nem tudják azonban, hogy a bélflóra összetétele is befolyásolható, a bélrendszer egészségének javítása pedig a felesleges kilóktól is segít megszabadulni.
A túlsúlyos embereknek más a bélflórája
Egyre több tudományos bizonyíték szól amellett, hogy a túlsúlyos és elhízott emberek bélflórájának összetétele teljesen más – kevésbé változatos –, mint a vékonyabb testalkatúaké. A súlytöbblettel élők bélrendszerében ráadásul kevesebb hasznos baktériumtörzs él. Ezt azért is fontos kiemelni, mert a bélrendszer egészsége jelentősen meghatározza azt, hogy milyen gyorsan és mennyire tartósan tudsz megszabadulni a nem kívánt kilóktól.
Ezeket edd az egészséges bélflóráért
A bél egészségének javítása érdekében az alábbiakból érdemes minél többet fogyasztanod:
- Élelmi rostban gazdag élelmiszerek – ide tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a gyümölcsök, a zöldségek, a babfélék és a hüvelyesek is.
- Probiotikumokban gazdag élelmiszerek – például az erjesztett tejtermékek (joghurt, kefir), a fermentált szójatermékek, a savanyú káposzta, a kimcsi vagy a kombucha.
- Prebiotikumokban gazdag élelmiszerek – úgymint az articsóka, a bab, a banán, a cikóriagyökér, a csicseriborsó, a fokhagyma, a hagyma, a mandula, a póréhagyma és a zab.
Egyre többet lehet hallani és olvasni a bélflóráról, illetve az egészségben betöltött szerepéről. De talán még így is kevesen látják tisztán, hogy valójában milyen döntő jelentősége van a szervezet működésében a légutak, a bőr, a húgyutak és a bélrendszer felszínén élő milliárdnyi mikroorganizmus összességének.
A legjobb anyagcsere-gyorsító tippek a tartós fogyásért
Lassú anyagcserére utal, ha sokszor vagy felpuffadva, székelési nehézségeid vannak, és folyamatosan gyarapszik az úszógumid. A alábbi lépésekkel azonban ezt visszafordíthatod.
- Ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre! Napi 2,5-3 liter legyen a cél!
- Rendszeresen, 2-3 óránként étkezz kis adagokban! Így a szervezeted nem érez majd kényszert arra, hogy raktározzon.
- Figyelj a fehérjebevitelre is! Így ugyanis megőrizheted – illetve növelheted – az izomtömegedet, amely a kalóriafelhasználást is megemeli.
- Mozogj rendszeresen, hetente legalább 150 percet!