Egyedülálló lehetőségről számolt be a napokban a Reuters . Jean-Louis Constanza, egy párizsi székhelyű exoszkeleton gyártó cég egyik társalapítója kollégáival járást lehetővé tevő speciális szerkezetet, azaz intelligens, testre csatolható robotvázat - exoszkeletont - tervezett kerekesszékhez kötött fiának. Az oldal videót is közölt, ami bemutatja, hogyan működik a szerkezet a gyakorlatban. Látható, ahogy a 16 éves Oscar Constanza az elsőre leginkább kényelmes széknek tűnő szerkezetben ül, majd miután apja kiadja a parancsot - "Robot, állj fel!" - a fiú testéhez rögzített váz lassan felemeli őt, és járni kezd.
A vállra, mellkasra, derékra és lábakra erősített exoszkeleton lehetővé teszi, hogy a fiú, aki egy genetikai eredetű neurológiai betegség miatt nem tud önállóan járni, lassan és nehézkesen ugyan, de emberi segítség nélkül átsétáljon a szobán és megforduljon.
Hogyan lesz egy merész ötletnek kézzelfogható eredménye?
Oscar elmondta: az, hogy "önállóan" jár, a függetlenség érzését kelti benne, mert eddig segítségre volt szüksége ahhoz, hogy fel tudjon kelni a kerekesszékből. A robotváz ötlete egyébként éppen Oscar fejéből pattant ki. Jean-Louis Constanza a Reutersnek elmondta, fia egy nap azzal fordult hozzá, hogy "apa, te robotikai mérnök vagy, miért nem készítesz egy olyan robotot, ami lehetővé teszi, hogy járni tudjak?"
A robotvázat - ahogy az a videóból is kiderül - a 33 éves Kevin Piette is tesztelte, otthoni körülmények között. A Párizs mellett élő férfi tíz évvel ezelőtt egy kerékpáros baleset miatt kényszerült kerekesszékbe. Az exoszkeleton segítségével viszont újra képes volt segítség nélkül elkészíteni saját ebédjét: kivette hozzá a szükséges alapanyagokat a szekrény felső polcáról, összeállította, betette a sütőbe, majd miután elkészült, tálcára tette és az asztalhoz sétált vele. Elmondása szerint minden hozzá hasonló helyzetben lévőnek nagy segítség lenne egy ilyen szerkezet, hogy otthon pár óra alatt önállóan el tudják végezni legsürgetőbb napi teendőiket.
Mennyibe kerül egy ilyen exoszkeleton?
Világszerte számos cég foglalkozik az élet különböző területein bevethető exoszkeletonok gyártásával arra törekedve, hogy azok minél könnyebbek és funkcionálisabbak legyenek. Egyes vállalatok a fogyatékkal élők járásának segítésére összpontosítanak, mások olyan fejlesztésekkel foglalkoznak, amelyek a gyári munkások számára könnyíthetik meg az egész napos álló munkát .
A Jean-Louis Constanza vállalata által gyártott exoszkeletont azonban - ami támogatja és egyben szimulálja is a test mozgását - egyelőre csak tesztelik. Eddig több tucatot adtak el belőle franciaországi, luxemburgi és amerikai kórházaknak, darabonként körülbelül 150 ezer euróért. Magánszemélyek számára, mindennapi használatra egyelőre még nem alkalmas, mert amellett, hogy a techológia nagyon drága, vagyis eleve kevesek számára lenne elérhető, a robotváz túl nehéz, ezért a cég mérnökei most azon dolgoznak, hogy jócskán le tudjanak faragni a súlyából.
Az exoszkeletonos tapasztalatokról készült videót a Reuters oldalára kattintva nézheti meg.