Ciprusi tudósok nemrégiben arról számoltak be, hogy a SARS-CoV-2 vírus egy új, hibrid változatára bukkantak. A deltakron névre keresztelt mutáns állításuk szerint a delta és az omikron variáns kombinációja. A kutatás vezetője, Leondios Kostrikis, a Ciprusi Egyetem professzora elmondta: az új variáns deltaszerű genommal és az omikron jellemzőivel bír. A ciprusi kutatók január elején összesen 25 embernél azonosították a deltakront - azóta 52 újabb fertőzöttre bukkantak -, a betegek egy része kórházban feküdt.
A rejtélyes deltakron
Tudományos körökben igencsak megoszlanak a vélemények a deltakronról. Egyes szakértők megkérdőjelezik, hogy valóban új variánsról van szó, és inkább azt valószínűsítik, hogy a felfedezés egy laboratóriumi tesztelés során bekövetkezett szennyeződésnek tudható be - írta a Medical News Today.
Közéjük tartozik Jeffrey Barrett, a Wellcome Sanger Institute brit nonprofit genomikai és genetikai kutatóintézet igazgatója is. Véleménye szerint szinte biztosan nem a delta és az omikron biológiai rekombinánsára bukkantak. "A látszólagos omikron mutációk pontosan és kizárólag a tüskefehérje génjét kódoló szekvencia egy bizonyos szakaszában találhatók - az 51-től 143-ig terjedő aminosavakat érinti -, ami arra utal, hogy a szekvenálási eljárás során technológiai műhiba történhetett" - mondta.
Ezt a nézetet osztja Tom Peacock, a brit Imperial College London virológusa is, aki a Twitteren szintén amellett érvelt, hogy a deltakron-szekvenciák "egyértelműen kontaminációnak", vagyis szennyezésnek tűnnek. De véleménye szerint ez nem a rossz laboratóriumi gyakorlat következménye, "minden szekvenálással foglalkozó laboratóriumban előfordul időnként".
Mi állhat a háttérben valójában?
Több szakértő evolúciós bizonyítékokra hivatkozva állítja, hogy a deltakron nem lehet egy új rekombináns változat, mert akkor a genetikai minták a vírus filogenetikai fájának (evolúciós törzsfájának) ugyanazon ágán csoportosulnának, nem véletlenszerűen, több ágon, ez ugyanis a szennyeződés biztos jele - írja a Medical News Today.
Kostrikis azzal védte állasponját, hogy mivel a deltakronos fertőzések aránya nagyobb volt a kórházban kezelt betegeknél, mint az otthon gyógyulóknál, a kontaminációs hipotézis kevésbé valószínű. Hozzátette: a deltakronos mintákat több országban dolgozták fel, ami csökkenti a laboratóriumi hibák valószínűségét. Hogy kinek van igaza, az minden bizonnyal hamarosan kiderül.