Egy csepp vérből szűrhető lesz a rák

A jövőben akár háziorvosunkhoz besétálva, néhány perc alatt túleshetünk majd a rákszűrésen, tablettaformájú gyógyszereinket pedig felválthatják a bőrünk alá beültetett implantátumok.

Ezek az egészségügyi innovációk néhány éven belül belga és német kutatók fejlesztésével, valamint az Európai Unió segítségével valósulhatnak majd meg. Az EU pénzügyi támogatásával Európa szerte olyan egészségügyi projekteken dolgoznak a kutatók, amelyek fenntarthatóbbá és eredményesebbé tehetik az egészségügyi rendszereket, megoldást nyújthatnak a krónikus betegségek gyógyítására, vagy éppen gyorsabbá és hatékonyabbá tennék az orvosi diagnosztikát. A következőkben kettő ilyen, az Európai Unió által támogatott egészségügyi projektet mutatunk be.

Rákszűrés néhány perc alatt

Az Európai Unióban a rák az egyik vezető halálok: évente 1,3 millióan halnak meg a tagországokban valamilyen daganatos betegségben , ez pedig azt jelenti, hogy a rákos megbetegedések az összes haláleset mintegy negyedéért felelősek. Az ilyen megbetegedések miatti halálozási ráta Magyarországon, Horvátországban és Szlovákiában a legmagasabb.

Folyik a munka az IMEC laboratóriumaiban
Folyik a munka az IMEC laboratóriumaiban

Kutatások szerint egyébként ezeknek a rákos halálozásoknak az egyharmada szűréssel, korai diagnózissal elkerülhető lenne, ehhez azonban olyan diagnosztikai innovációra van szükség, amely minden ember számára elérhetővé és megfizethetővé tenné a rákszűrést. A belga IMEC nevű nanoelektronikai kutatóközpontban - a több száz egyéb projekt mellett - jelenleg egy e célt szolgáló diagnosztikai eszköz kifejlesztésén dolgoznak. A manapság használatos diagnosztikai műszerekkel ellentétben az IMEC kutatói egy kompakt, egyszer használatos, nagyjából USB nagyságú eszközben gondolkodnak, amely terveik szerint néhány csepp vérből pár perc alatt ki tudná mutatni a szervezetben lévő rosszindulatú sejteket.

A Horizon 2020 program egyik fő finanszírozási kedvezményezettje a Leuvenben található IMEC. 2014 óta 126 kutatási projektre közel 119 millió Euró európai uniós támogatást kaptak.

Az IMEC kutatóinak elképzelése szerint ezt a kompakt diagnosztikai eszközt könnyen a mindennapi orvoslás részévé lehetne tenni: segítségével a rákszűrés egy olyan rutinvizsgálattá válhatna, amelyet a jövőben akár a háziorvosok is egyszerűen elvégezhetnének.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyógyszerszedés helyett beültethető implantátum

A nyugati társadalmakban az emberek túlnyomó többsége szed kisebb-nagyobb rendszerességgel valamilyen orvosságot. A gyógyszerekkel elűzhetjük fájdalmukat vagy éppen karban tarthatjuk krónikus betegségünket - hatásuk azonban sok esetben attól is függ, hogy szedjük-e őket rendszeresen, előírás szerint. A statisztikák azt mutatják, hogy az emberek hajlamosak abbahagyni a gyógyszerszedést, ha úgy érzékelik, hogy állapotuk javulóban van.

Erre a problémára nyújthatnak megoldást az úgynevezett bőrön keresztüli rendszerek, azaz tapaszok, vagy a bőr alá ültethető implantátumok, amelyek heteken vagy akár hónapokon keresztül a véráramba juttatva folyamatosan biztosítják a terápiás kezelést. A pirulákat számos betegség esetén ki lehetne váltani ilyen gyógyszeradagoló rendszerekkel, ám jelenleg rendkívül kevés gyógyszeripari cég gyárt ilyen eszközöket.

A speciális tapaszok és implantátumok kifejlesztésére az Európai Stratégiai Befektetési Alap 25 millió Euró értékű hitelt biztosított a német AMW gyógyszergyártó vállalatnak.

A németországi Warngauban működő gyógyszergyártó vállalat, az AMW azonban ilyen gyógyszeradagoló rendszerek tervezésén és gyártásán dolgozik. A kutatók által fejlesztett tapaszokkal a jövőben például a Parkinson-kórban szenvedő vagy mellrákos betegek életét tudnák megkönnyíteni, míg a bőr alá helyezett gyógyszeradagoló implantátumokkal a cukorbetegek terápiáját lehetne hónapokon át biztosítani.

Az implantátumokat egy speciális applikátorral juttattnák a hasfalba
Az implantátumokat egy speciális applikátorral juttattnák a hasfalba

Míg a vízálló tapaszok a tervek szerint 2-3 hétig lennének képesek adagolni a gyógyszereket, addig az implantátumok akár fél évig is a testben, egészen pontosan a páciensek hasfalában maradhatnának.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra