Erre figyeljen hőségben a szívbeteg

Bár mindenkit megterhel a 30 fok feletti meleg, akinek problémája van a szívével, még nehezebben viselheti a hőséget. Ilyenkor gyengeség, fáradékonyság, különféle vérnyomásproblémák jelentkezhetnek az arra érzékenyeknél, megnő az infarktus- és trombózisveszély, de ödéma is kialakulhat. Hogy ne történjen baj, kánikula idején mindenképpen oda kell figyelnünk az alábbi négy dologra. 

1. Hűtsük magunkat

Szervezetünk a hőségben is igyekszik fenntartani az anyagcsere-folyamatokhoz szükséges hőmérsékletet. A túlmelegedés ellen hőleadással, verejtékezéssel védekezik, ami annál nehezebb, minél nagyobb a meleg. A hőleadáshoz az erek kitágulnak, a szívnek több vért kell pumpálnia, ehhez pedig szaporábban, erőteljesebben kell vernie. Szív- és érrendszeri betegségek esetén azonban romlik az erek tágulékonysága, a szív nem képes fokozni az összehúzódás erejét, ráadásul bizonyos gyógyszerek a szívverések számát is csökkenthetik, ami negatív hatással lehet a keringési rendszer alkalmazkodóképességére.

Amennyiben tehát probléma van a szívünkkel, igyekezzünk megakadályozni, hogy a testünk túlságosan felmelegedjen kánikula idején. Tartózkodjunk az erős napfénytől, 10 és 16 óra között lehetőleg maradjunk otthon, és hűtsük magunkat: a vizes ruhás borogatás vagy egy gyors, langyos zuhany kellemesen frissít, de segíthet, ha bekapcsoljuk a ventilátort, légkondicionálót. Sokat számít, ha könnyű, pamutból készült ruhát viselünk, ami jól szellőzik, légáteresztő.

A hőség nagyon megviseli a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket
A hőség nagyon megviseli a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket. Fotó: 123rf

2. Igyunk folyadékot

Egy átlagos napon az ember nagyjából 50 ml verejtéket termel, ez azonban sokszorosára nőhet a rekkenő hőségben: ilyenkor folyadékot és elektrolitokat veszít a test, amiket ha nem pótolunk, kiszáradunk . A fokozott izzadás miatt az a veszély is fennáll, hogy a vér besűrűsödik, csökken az áramlási képessége, ami érelzáródást okozhat, míg a keringő vértérfogat csökkenése vérnyomásesést idézhet elő. Ne felejtkezzünk tehát el a folyadékfogyasztásról! Rendszeres időközönként igyunk vizet (ízesíthetjük gyümölccsel, uborkával, esetleg tehetünk bele kálium- vagy magnézium-pezsgőtablettát), az alkohol- vagy koffeintartalmú italokat viszont kerüljük el. A szívelégtelenségben szenvedőknek még óvatosabbnak kell lenniük: nekik a túlzott folyadékfogyasztás is veszélyes lehet.

3. Lassítsunk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár a szív- és érrendszeri betegséggel küzdőknek kifejezetten jót tesz, ha beiktatják a mindennapjaikba az állapotuknak leginkább megfelelő mozgásformát , a kánikulában célszerű lassítani a tempón. A mozgás ugyanis az izomműködés miatti hőtermelés fokozásával növelheti a túlmelegedés veszélyét. Ne most feszegessük a határainkat, vagy próbáljunk ki extrém, nagy energiabefektetést igénylő sportokat! Szigorúan csak annyit mozogjunk, amennyi jólesik, és inkább a kora reggeli vagy esti órákban, amikor a hőmérséklet lecsökken. Közben természetesen figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra is!

Hihetetlen okok a szívbetegség mögött Egészséges táplálkozással és rendszeres testmozgással sokat tehetünk a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében. Olykor azonban ez sem elég önmagában. Cikkünkből kiderül, mi befolyásolhatja még állapotunkat. Részletek itt !

4. Beszéljünk kezelőorvosunkkal

Ha gyógyszert szedünk, és szokatlan tüneteket tapasztalunk, mindenképpen beszéljünk kezelőorvosunkkal: mivel a tartós meleg felboríthatja a szervezet működését, előfordulhat, hogy a szakember a készítmény adagolásának megváltoztatását javasolja majd. Fontos, hogy semmiképpen se saját magunk döntsünk arról, hogyan variáljuk a gyógyszert, ezzel ugyanis csak ronthatunk a helyzeten. Hasznos lehet egyébként, ha naponta akár többször is megmérjük a vérnyomásunkat, így hamar észrevehetjük a bajt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra