Több tanulmány igazolja például, hogy a sport segíthet a vércukorszint szabályozásában. Az izmok glükózt használnak fel, amikor mozgunk, még akkor is, ha esetleg inzulinrezisztensek vagyunk, amitől csökken a vércukorszint. Így megnövekszik a szervezet inzulinérzékenysége, ami a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek jó hír. Mivel sok cukorbeteg egyben túlsúlyos is, a legjobb valamilyen alacsony intenzitású mozgásformával kezdeni. Az asztmások esetében a rohamok súlyosságát, illetve gyakoriságát is segíthet csökkenteni a sport. Hogy kinek mennyi és milyen fajta mozgás ideális, egyénenként változhat, de kutatások szerint sok asztmás szervezete a rövid, de magas intenzitású edzésekre reagál jól. Legjobb erről is az orvos véleményét kikérni.
A libidógondokkal küzdőknek is nagyon jót tesz, ha aktívabb életmódra váltanak. Egy kutatás szerint a középkorú, alacsony libidójú férfiak 9 hónapnyi rendszeres mozgás után jobb szexuális teljesítőképességről, illetve a libidójuk megnövekedéséről számolnak be, és a nők esetében is hasonló a helyzet. A sport ráadásul pszichésen is jót tesz, hiszen a mozgásnak köszönhetően megnövekvő állóképesség, illetve formásabb test az önbizalomra és a testképre is pozitív hatással van, ami szintén kielégítőbbé teheti a nemi életet.
Az álmatlansággal és kedélybetegséggel küzdők állapotán is sokat javíthat. A pihentető alvás és a rendszeres mozgás között szorosabb a kapcsolat, mint gondolnánk. A sport segít, hogy jobban aludjunk, és ez fordítva is igaz: a megfelelő idejű és minőségű alvás nagyon fontos, hogy legyen energiánk az edzésekhez. Az álmatlanságban szenvedőknek mindenképpen érdemes elkezdeniük a rendszeres mozgást - a hatás valószínűleg nem lesz azonnali, de körülbelül négy hónap után a legtöbbeknél jelentkezik a sport jótékony hatása.
A depresszióban szenvedő emberek számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy demotiváltak, de fontos tisztában lenniük vele, hogy ha egy kis erőfeszítést téve ráveszik magukat a sportolásra, akkor javulni fog az állapotuk. A mozgás bizonyítottan csökkenti a szorongást, mivel serkenti az endorfintermelődést és segít elterelni a figyelmet a depresszív gondolatokról.
A demenciát , vagyis az időskori memóriazavart is segíthet megelőzni a testmozgás, mivel serkenti az agyi keringést. Ezen a téren a megelőzésre kell nagy hangsúlyt fektetni - 50 éves kor felett sem késő elkezdeni a sportolást. Ezt a tanácsot a menopauzán áteső nőknek is érdemes megfogadniuk, mivel náluk a hőhullámokat csökkenthetik az edzések, különösen, ha valami olyan mozgásformát választanak, ami közben alaposan megizzadnak. Egy 2015-ös brazil kutatás szerint körülbelül 4 hónap rendszeres edzés már jelentősen csökkentheti a hőhullámok erejét és gyakoriságát.
Forrás: care2.com