Délkelet-ázsiai alkalmi partnerétől kapta el az eddig ismert legagresszívebb és legveszélyesebb gonorrhoeabaktériumot egy brit férfi. A fertőzést az eddig használt antibiotikumok egyikével sem tudták kezelni, a Brit Közegészségügyi Szolgálat szerint egyedülálló esetről van szó. Ezt az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO), illetve az Európai Járványügyi Központ is megerősítette, közleményük szerint ez az eddigi legsúlyosabb gonorrhoeafertőzéses eset, amelyet publikáltak.
Egyre veszélyesebbek a szuperbaktériumok
A gonorrhoea (más néven kankó vagy tripper) az egyik legrégebb óta ismert, szexuális úton terjedő betegség, és még mindig rengeteg embert érint: a WHO adatai szerint világszerte közel 78 millió új megbetegedést regisztrálnak minden évben. Férfiak esetében néhány nappal a fertőzést követően véres, gennyes húgycsőfolyás jelentkezik, a nők többsége viszont tünetmentes marad. Náluk gyulladásos betegséget és meddőséget okozhat kezeletlenül.
Eddig egy speciális, azitromicint és ceftriaxont is tartalmazó antibiotikumkeverékkel sikeresen kúrálták a betegséget, a páciensnél viszont már ez a szer sem segített. A férfit ezért karantén alá helyezték, a hatóságok pedig felvették a kapcsolatot a többi partnerrel és minden olyan személlyel, aki a fertőzést esetleg továbbíthatta.
Az eset ismét felhívta a figyelmet a szuperbaktériumok egyre fenyegetőbb veszélyére: ezek olyan baktériumok, amelyek ellenállóvá váltak az antibiotikumos kezelésekre, így szinte kiirthatatlanok. A WHO még 2017-ben összeállította a legveszélyesebb ilyen baktériumok és baktériumcsoportok listáját, élükön például a Klebsiellával, amely az antibiotikumok egy igen erőteljes csoportja, a carbapenemek ellen is ellenállóvá vált.
Forrás: msn.com