Hatékonyabb szennyvíztiszítók kellenek

Nagyon fontos lenne, hogy növeljük a szennyvíztisztítók hatékonyságát. Így ugyanis megakadályozhatnánk, hogy a szennyezőanyagok a környezetbe, később pedig az ivóvízbe és a táplálékunkba kerüljenek - véli a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Kara.

A műanyagok nem bomlanak le a környezetben, csupán egyre kisebb darabokra - úgynevezett mikroműanyagokra - esnek szét. Ezek azonban a belélegzett levegővel, a táplálékkal, az ásványvízzel és az ivóvízzel is bekerülhetnek az emberi szervezetbe, ahol később akár egészségügyi problémát is okozhatnak - emelték ki a szakértők.

mikroműanyag, műanyagszennyezés, műanyagrészecske, ivóvíz
Szinte elkerülhetetlen, hogy az emberi szervezetbe is bejussanak a műanyagrészecskék. Fotó: 123rf

Mindenhol ott vannak

A mikroműanyagok, vagyis az 5 milliméternél apróbb műanyagszemcsék ma már szinte mindenhol megtalálhatóak a természetben, így például a sarki jégtáblák alatt vagy az esővízben. De jelen vannak a kagylófélékben, a sörben, az ásványvízben és az ivóvízben is. Olyan széles körű a környezet műanyag-szennyezettsége, hogy szervezetbe jutásuk szinte elkerülhetetlen.

Megdöbbentő, mennyi műanyagot eszünk meg - részletek itt!

Egészségügyi hatásukról még kevés adat áll rendelkezésre, de pontenciálisan károsíthatják a bélnyálkahártyát, felületükön kórokozókat köthetnek meg, valamint szerves mikroszennyezők forrásai is lehetnek - vélik a kutatók. Ezek közül a perzisztens, nehezen lebomló szerves szennyezőanyagok (POP-k) okoznak különösen komoly aggodalmat, amelyek jellemzően zsírban jól oldódó anyagok, így könnyedén átjutnak az élő szervezetek membránján.

Hatékonyabb szennyvíztiszítók kellenek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az NKE Víztudományi Karán zajló, szerves mikroszennyezőkkel és mikroműanyagokkal kapcsolatos tudományos munka elsősorban a szennyvíztisztítókban előforduló szerves mikroszennyezőkre fókuszál. Knisz Judit, a kar kutatója úgy véli, minden olyan kutatásra szükség van, amely elősegíti ezen anyagok lebontását, környezetbe jutásuk megakadályozását, valamint a megfelelő szabályozások kialakítását.

A szennyezés megállításának egyik megoldása lehet például a szennyvíztisztítók hatékonyságának növelése. A jelenleg alkalmazott szennyvíztisztítási technológiák többsége ugyanis nem képes hatékonyan eltávolítani a mikroszennyezők nagy részét, így azok a felszíni vizekbe, folyókba, tavakba és part menti vizekbe kerülnek - közölte Knisz Judit. A jelenséggel már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is foglalkozott , amely további kutatásokra ösztönzi a szakembereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra