A Greenpeace életnagyságú, hulladékokból kiemelkedő bálnaszobrokkal hívja fel a figyelmet a műanyagszennyezés mindenkit érintő problémájára. A Greenpeace műanyagszemét-tengerből kiemelkedő, három és hat méter magas bálnákat ábrázoló installációjához nyolc olasz strandon gyűjtötték a szemetet. A bálnákat már több országban is kiállították, legutóbb Magyarországon is állomásoztak 2 napig. Az installáció következő helyszíne Lengyelország lesz.
"Mi is hozzájárulunk a műanyagszennyezéshez"
Több ország tett már hatékony lépéseket a műanyagszennyezés ellen. Romániában például ettől az évtől jelentősen korlátozták az eldobható zacskók forgalmazását, Ausztriában pedig a napokban döntöttek a műanyagzacskók teljes körű betiltásáról . Magyarországon azonban továbbra sincs érdemi döntés a műanyagáradat megállítására - emelte ki Simon Gergely.
Évente 300 millió tonna műanyagot termelünk, aminek körülbelül a fele egyszer használatos műanyag. Egy friss adat szerint Magyarország legnagyobb folyója, a Duna naponta 4,2 tonna műanyag hulladékot szállít a Fekete-tengerbe. Tehát mi is hozzájárulunk a műanyagszennyezéshez - figyelmeztetett a környezetvédő. A Greenpeace Magyarország tavaly kezdett aláírást gyűjteni az egyszer használatos műanyag szatyrok betiltásáért. A petícióhoz eddig csaknem 200 ezer ember csatlakozott.
Az olvadás is nagy gondot okoz
Nem a Greenpeace kezdeményezése ez egyetlen meglepő megmozdulás a műanyagmentes július során. A napokban három környezetvédő aktivista a klímaváltozás következményeire és a gyors cselekvés fontosságára hívta fel a figyelmet Kölnben. A probléma súlyosságát azzal szimbolizálták, hogy mind a hárman egy olvadó jégtömbön álltak egy bitófa alatt, kötéllel a nyakukban.
A globális felmelegedés következtében évente mintegy 300 ezer ember hal meg világszerte, a tengerszint emelkedésével azonban tovább nőhet ez a szám. A hőhullámok és az aszályok a vízkészletet, az erdőtüzek pedig az élelmezést és az erdőterületeket veszélyeztetik.