Egy floridai férfin a közelmúltban hasi műtétet kellett elvégezni, ami után a műtéti heg nem gyógyult be megfelelően. Reggelizés közben a férfi először tüsszentett, majd köhögni kezdett. Ekkor már erős fájdalmat és nedves érzést észlelt az alhasán, majd felfedezte, hogy a bél több hurokja átszakadt a be nem gyógyult seben. Azonnal kórházba szállították, ahol sürgősségi műtéttel visszahelyezték a beleit a hasüregébe – számolt be a meglepő esetről a Science Alert.
Megvan a feladata
A tüsszentés általában egy védekező mechanizmus, amely távol tartja a potenciálisan káros dolgokat – például port, polleneket, baktériumokat és vírusokat – a légzőrendszerből. A folyamatot az agyban található úgynevezett "tüsszentőközpont" irányítja, ami egyébként a légzésért is felel. Ezt az orr és a légutak belsejében lévő irritáló anyagok aktiválják azzal, hogy impulzusokat küldenek a központba. A válasz a szem, a torok és a száj becsukása, miközben a mellkasi izmok összehúzódnak, ezzel összenyomva a tüdőt és kiszorítva a levegőt a légzőrendszerből. Ez végül lenyűgöző sebességgel kényszeríti ki a reakciót kiváltó anyagot a szervezetből. Egy tüsszentés akár 160 km/órás sebességgel is kilökheti a nyálkacseppeket az orrból, annak visszatartása tehát nagymértékben megnöveli a légzőrendszerben lévő nyomást.
Ha visszatartod, ezt okozhatja:
- Megrepedt dobhártya: ez a legtöbb esetben kezelés nélkül néhány hét alatt meggyógyul, bár egyes esetekben akár műtétre is szükség lehet.
- Középfülgyulladás: a baktériumok a középfülbe jutva fertőzést okozhatnak.
- Bevérzett szem, sérült erek az orrban vagy a dobhártyában: a megnövekedett nyomás hatására az erek megrepedhetnek.
- A rekeszizom sérülése: a nyomás alatt lévő levegő beszorulhat a rekeszizomba. Ez azonnali kórházi kezelést igényel.
- Aneurizma, vagyis egy agyi ér megrepedése, ami agyvérzéshez is vezethet.
- Törött bordák: leginkább időseknél fordulhat elő.