Pollenallergia miatt halhattak ki a mamutok

Meglepő elmélettel állt elő egy izraeli, olasz és orosz kutatókból álló csoport, amely szerint a gyapjas mamutok kihalásában nagy szerepet játszhatott az utolsó jégkorszak végén gyors növekedésnek induló növényzet.

A gyapjas mamutok a pleisztocén korszakban éltek, és többségük nagyjából tízezer évvel ezelőtt pusztult ki. Az Oroszország északkeleti partjainál fekvő Vrangel-szigeten a faj egy kisebb populációja még hosszú ideig fennmaradt ugyan, de négyezer évvel ezelőtt az ottani állatok is kihaltak. Az uralkodó tudományos nézet szerint a mamutok bukását a beltenyészet, az emberi vadászat és a növényzetben lezajló drasztikus változások kombinációja idézte elő. Arról azonban viták zajlanak, hogy e tényezők milyen súllyal estek latba külön-külön – írja a LiveScience.

gyapjas mamut
A pollenallergia is közrejátszhatott a gyapjas mamutok kihalásában. Illusztráció: Getty Images

Egy, az Earth History and Biodiversity című folyóiratban megjelent új tanulmány a növények szerepére hívja fel a figyelmet. A szerzők elmélete szerint a jégkorszak végeztével a növényzet gyors növekedésnek indult, ami azt is jelentette, hogy a levegőben szálló pollenek mennyisége számottevően megugrott. A magas pollenkoncentráció allergiás reakciót válthatott ki a mamutok egy jelentős részénél. Az így fellépő szénanátha pedig alkalmas lehetett arra, hogy megzavarja az állatok szaglását, meggátolva ezáltal, hogy hatékonyan tudjanak egymással kommunikálni szagmintákon keresztül. Mindent egybevetve az erős pollenszórás a gyapjas mamutok táplálékkeresésében, szaporodásában, vándorlásában, illetve még a ragadozók elleni védekezésben is problémák forrása lehetett.

Következtetését a nemzetközi kutatócsoport az eddig feltárt paleontológiai leletek vizsgálatára alapozza. Ismert, sőt, a humán orvosi vizsgálatok szerves részét képezi napjainkban, hogy az emlősök immunrendszere specifikus antitesteket termel allergiás reakció során. Ezeket nevezzük immunoglobulin E, avagy IgE antitesteknek, amelyek a bélrendszerben szabadulnak fel és a székletben is megjelennek. A kutatók mamutok megkövesedett ürülékét, avagy úgynevezett korpolitokat elemeztek, azokban IgE antitestek, magyarán szénanátha jeleit keresve. Végül találtak erre utaló nyomokat a leletekben, továbbá potenciálisan allergén növények maradványaira is rábukkantak. A szerzők szerint tanulmányuk az első, amely valaha is ilyen irányú vizsgálati eredményekről adott hírt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.