A szürke hályog tünetei és kezelése kutyáknál

Szürke hályog kialakulása során a szemlencse degenerálódik, emiatt károsodik a kutyák éles látása. Ha ugyanis a szivárványhártya mögött elhelyezkedő szemlencse elhomályosodik, megakadályozza, hogy a fény eljusson a retinára, ezáltal látásromláshoz vezet.

A szürke hályog okai kutyáknál

A legtöbb esetben a szürke hályog öröklődik. A törpe uszkár, amerikai cocker spániel, mini schnauzer, golden retriever és a szibériai husky egyaránt hajlamos a szürke hályog kialakulására. Az örökletes tényezőkön túl az alábbi egészségügyi problémák is fokozzák a szemészeti probléma kockázatát:

  • cukorbetegség
  • idős kor
  • elektromos áramütés
  • a szem uveájának gyulladása
  • kórosan alacsony kalciumszint a vérben (hipokalcémia)
  • sugárzással vagy mérgező anyagokkal (például dinitrofenollal, naftalinnal) való érintkezés

Ha a kutyánál felmerül a szürke hályog gyanúja, javasolt mihamarabb állatorvoshoz fordulni
Ha a kutyánál felmerül a szürke hályog gyanúja, javasolt mihamarabb állatorvoshoz fordulni. Fotó: Getty Images

A szürke hályog tünetei kutyáknál

Milyen tünetekről ismerhető fel a szemszárazság kutyáknál ?

A tünetek jellemzően a látáskárosodás mértékéhez kapcsolódnak. Azok a kutyák, amelyeknél az elváltozás mértéke 30 százaléknál kisebb, kevés vagy semmilyen tünetet nem mutatnak, míg azoknál, amelyeknél a lencse több mint 60 százaléka elhomályosodik, előfordulhat teljes látásvesztés, vagy nehezen látnak félhomályos helyeken. Amennyiben a kutya cukorbetegséggel összefüggő szürke hályogban szenved, a látásromlás tünetei mellett fokozott szomjúság, fokozott vizelési inger és fogyás is jelentkezhet nála.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szürke hályog diagnózisa kutyáknál

Ha a kutya egyik vagy mindkét szemében zavarosságot észlelünk, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz! Foglaljuk össze a teljes kórelőzményt, beleértve a kutya egészségi állapotával kapcsolatos minden tudnivalót, így az észlelt tünetek kialakulásának idejét és jellegét, valamint minden olyan történést, amely felelős lehet a panaszokért. Az orvos ezután teljes körű fizikális vizsgálatot végez, a szemre és a szemkörnyékre összpontosítva, hogy megállapítsa a probléma súlyosságát.

Rutin diagnosztikai vizsgálatokra, például teljes vérképre, biokémiai profilra és vizeletvizsgálatra is szükség lehet. E vizsgálatok eredményei azonban általában nem specifikusak, hacsak nem egy másik, egyidejűleg fennálló betegség, például cukorbetegség vagy hipokalcémia áll a háttérben. Az ultrahang és az elektroretinográfia (amely a retinában jelen lévő sejtek elektromos válaszait méri) a fejlett diagnosztikai vizsgálatok két formája - ezek szintén segítenek meghatározni a probléma súlyosságát, illetve megerősíthetik, hogy szükség van-e műtétre a szürke hályog korrigálásához.

A szürke hályog kezelése kutyáknál

A szürke hályog progresszív rendellenesség, azaz, ha nem kezelik gyorsan, a kutya egyik vagy mindkét szemében vaksághoz vezethet. Ez különösen igaz a cukorbetegséggel összefüggő szürke hályogra, mivel az a kutyáknál nagyon gyorsan fejlődik, romlik. A szürke hályog nem örökletes formáiban szenvedő kutyák esetében azonban gyakran nem ajánlott a műtét.

Modern szürkehályog-műtéti technika a fakoemulzifikáció, a szemlencse emulzifikációját jelenti ultrahangos kézi eszközzel. Miután a lencsét emulgeálták és leszívták, a leszívott folyadékot fiziológiás sóoldattal helyettesítik. Az extrém távollátás megelőzése érdekében a műtét során intraokuláris lencse is beültethető. A fakoemulzifikáció több mint 90 százalékos sikerességi arányt mutat kutyáknál.

A szürke hályog utókezelése kutyáknál

A betegség progressziójának mértéke a szürke hályog kiváltó okától, a szürke hályog elhelyezkedésétől és az állat korától függ. Ha műtétet is végeztek az állatnál, akkor a lábadozáshoz szükség lehet némi időre. Az állatorvos szemészeti készítményeket is ad a gazdinak az otthoni ápoláshoz, amik használatára akár több hétig is szükség lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.