Vérvizsgálat

Amiláz

Az amiláz aktivitásnak kiemelkedő szerepe van az akut hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisában, de a normális lelet nem zárja ki a betegséget.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Enzimvizsgálat, melyet vérszérumból, illetve 24 órás gyűjtött vizeletből végeznek.

Normál érték

szérumban: 70-200 UI/l (nemzetközi egység / liter) vizeletben: 30-2000 UI/l

Speciális előkészület

A vizsgálatra nem szükséges éhgyomorral érkezni, de az alkoholfogyasztás nem ajánlott.

Mit mér a vizsgálat?

A poliszacharidokat (keményítő, glikogén) bontó emésztőenzimet a nyálmirigy és a hasnyálmirigy termeli. Kis mérete miatt a vesében kiválasztódik, így a vizeletben is kimutatható. A vizsgálat az amiláz enzim vérbeli aktivitását határozza meg.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Az enzimaktivitás emelkedése több betegség következménye lehet (hasnyálmirigy-gyulladás, stb.). A vizsgálat ezen betegségek diagnosztikájának részeként alkalmazható. A vizsgálat kiegészítendő a szérum lipáz szintjének meghatározásával, mely a hasnyálmirigy-gyulladásnak még egyértelműbb jellemzője.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

További vizsgálatokat kell végezni a szövetkárosodás okának felismerésére.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

A szérumszint emelkedését a mirigyek betegségén túl a vesefunkciók romlása is okozhatja. Bizonyos gyógyszerek emelhetik az aktivitást (fájdalomcsillapítók, kortikoszteroidok, egyes vizelethajtók, orális fogamzásgátlók). Akut hasnyálmirigy-gyulladás gyanúja esetén a magas szérum amiláz szint diagnosztikus értékű, azonban bizonyos esetekben a betegséget normális enzimszint kíséri. Nem hasnyálmirigy eredetű amiláz emelkedéssel jár a nyálmirigy gyulladása (pl. mumpsz), de ilyenkor a szintén hasnyálmirigy által termelt lipáz szintje normális marad. A vizeletvizsgálat előnye a vérvizsgálattal szemben, hogy az amiláz a vizeletben tovább maradhat emelkedett, illetve a két vizsgálat ki is egészíti egymást bizonyos differenciál-diagnosztikai megfontolásoknál.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.