Vérvizsgálat

Nátrium

A szérum nátriumion koncentráció mérése fontos információt szolgáltathat a folyadékháztartásról, hormonális hatásokról, számos betegségben az alkalmazott kezelés hatásosságáról. A lelet helyes értékeléséhez az orvosnak számos szempontot kell mérlegelnie.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból végzett klinikai kémia vizsgálat.

Normál érték

135-145 mmol/l

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vérből elválasztott szérumból meghatározzák a nátriumion koncentrációját. A nátriumion a szervezet sejten kívüli (extracelluláris) folyadékterének legfontosabb pozitív töltésű ionja. Mennyiségét több hormon igen szigorúan szabályozza, amelyek a vesében - és kisebb mértékben a belekben - szabályozzák az ion vesében történő kiválasztását. A szervezet nátriumot veszíthet továbbá izzadással, hányással. A lelet értékelése összetett, hiszen a koncentrációt változtatja mind a szervezetben található víz, mind a nátrium mennyiségének változása. Így a helyes diagnózishoz további vizsgálatok szükségesek (pl. hematokrit, kálium, urea, szérum-ozmolaritás, kreatinin, összfehérje, stb.). A táplálkozással felvett só mennyisége csak igen szélsőséges esetekben befolyásolja a szérumkoncentrációt. Mégis a hipertónia (magasvérnyomás betegség) kezelésének részeként javasolt sószegény diéta igen hasznos, hiszen a szervezet nátriumtartalmát, a vesékre háruló fokozott terhelést csökkenti. Számos, gyakran használt gyógyszercsoport befolyásolja az eredményt, ezért a gyógyszerszedésről a kezelőorvost tájékoztatni kell (pl. vérnyomáscsökkentők, vizelethajtók, szteroid gyulladáscsökkentők, hashajtók, fájdalomcsillapítók, orális fogamzásgátlók).

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A szervezet folyadék- és sóegyensúlyának általános, nem specifikus vizsgálata.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

Az alacsony nátriumszint viselkedészavarokat, lehangoltságot, zavartságot okoz. 120 mmol/l alatti nátriumszint esetén agynyomás fokozódás jelei mutatkozhatnak: fejfájás, hányinger, hányás, tudatzavar, görcsök.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

A magas nátriumszint zavartságot, görcsöket, a vizelet mennyiségének emelkedését okozhatja. A magas nátriumszint szomjúságot, zavartságot, görcsöket, a vizelet mennyiségének növekedését okozhatja.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

Ha a szervezet víztartalma alacsony, kiszáradás, diabéteszes kóma, hányás, hasmenés okozhatja. Ha a szervezet víztartalma normális, SIADH (kóros antidiuretikus hormon elválasztással járó szindróma), Addison-kór (glükokortikoid hormonhiány), hypothyreosis (pajzsmirigy alulműködés) lehet a háttérben. Ha a szervezet víztartalma magas, veseelégtelenség, szívelégtelenség okozhatja.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Ha a szervezet víztartalma alacsony, verejtékezés, hőguta, égési trauma okozhatja nagy koncentrációját. Ha a szervezet víztartalma normális, diabetes insipidus (antidiuretikus hormon hiánya vagy hatástalansága) miatt lehet megnövekedett az érték. Ha a szervezet víztartalma magas, Cushing-szindróma (túlzott kortikoszeroid hatás) okozhatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.