Egy új tanulmány egy olyan mechanizmust mutat be, amelyben a herpeszvírus részecskéi a biológiai folyadékokban található fehérjékkel lépnek kapcsolatba, és még fertőzőbbek lesznek. Közben pedig az olyan plakkok kialakulását is felgyorsítják, amelyeket gyakran hoznak összefüggésbe egyes neurodegeneratív betegségekkel, például az Alzheimerrel is.
Számos olyan gyógyszer bukott meg a klinikai teszteken, amelyeket kifejezetten az amyloid plakkok, vagyis lerakódások kialakulásának megakadályozására fejlesztettek ki. Ezen készítmények célja az Alzheimer-kór esélyének csökkentése lett volna. Éppen ezért néhány kutató úgy döntött, hogy újra vizsgálni kezdi a vírusos eredet hipotézisét. Arra próbáltak rájönni, hogy milyen mechanizmus tehet képessé egy vírust arra, hogy neurodegeneratív - vagyis az emberi agy idegsejtjeit érintő - betegséget eredményezzen.
Hogy lehet a herpeszből Alzheimer?
Az új kutatás azokat a módokat vizsgálta, amelyekkel a vírusok és a fehérjék kölcsönhatásba léphetnek egymással. Most először sikerült demonstrálni is, hogy bizonyos vírusok képesek lehetnek elősegíteni az Alzheimer-kór kialakulását . A tanulmány leírja, hogyan tudnak a vírusok különféle fehérjerétegekkel bevonódni attól függően, hogy milyen fajta biológiai folyadékba kerülnek.
"Képzeljünk el egy teniszlabdát, ami egy tál tejjel leöntött gabonapehelybe esik. A labdát azonnal ragacsos darabkák vonják be, amelyek akkor is rajta maradnak, ha kivesszük a tálból. Ugyanez történik akkor, amikor a vírus kapcsolatba kerül a vérrel vagy a tüdőfolyadékokkal, amelyek fehérjék ezreit tartalmazzák. Sok fehérje azonnal a vírus felszínére tapad és létrehozza az úgynevezett fehérjekoronát" - magyarázta Kariem Ezzat, a tanulmány vezető szerzője.
Az egyik kutatók által tanulmányozott vírus az 1-es herpes simplex (HSV-1). Annak ellenére, hogy egyre több közvetett bizonyíték van arra, hogy a HSV-1 összeköthető az amyloid plakkok, illetve az Alzheimer-kór kialakulásával, még nem világos, hogy a vírus pontosan hogyan idézi elő a kórképet.
48 óra kell az első tünetek megjelenéséig
A kutatás feltárta, hogy HSV-1 képes katalizálni az amyloid fehérjéket a fehérjekoronában és elősegíteni a felhalmozódásukat. Lényegében a vírus sejtjei segítenek abban, hogy az amyloid fehérjék nagyobb lerakódásokká álljanak össze. A mechanizmust egereken tesztelték. A herpeszvírussal megfertőzött állatokon már 48 órával később érzékelhetőek voltak az Alzheimer jelei.
A kutatók szerint ez a tanulmány még nem szolgáltat bizonyítékot arra, hogy a herpeszvírus Alzheimert okozhat, de magyarázatot adhat arra, hogy miért talált több tanulmány is kapcsolatot a kettő között. Mivel a herpesz nagyon gyakori az emberek között, meglehetősen valószínűtlen, hogy önmagában felelős lehetne az Alzheimer-kór kialakulásáért. Ugyanakkor elképzelhető, hogy a vírus egyeseknél fontos szerepet játszhat a betegség kialakulásában vagy súlyosbodásában, egyéb. Az ilyen jellegű kutatások pedig új utakat nyitnak a neurodegeneratív betegségek lehetséges kezeléseinek felfedezésében.
Forrás: newatlas.com