Szív idegrendszeri károsodásai cukorbetegségben
A szimpatikus beidegzés károsodása, az erek falában lévő izmok nem megfelelő tónusát eredményezi. Ez annyit tesz, hogy az erek apró izmai nem feszülnek meg kellőképpen, és így a puha érfalú erekben nem kellően magas a vérnyomás. Ennek tüneteit az érintett is érzékeli: a hirtelen felállás után fokozott a vérnyomásesés, ami akár eszméletvesztéssel is társulhat. Ilyenkor a legfontosabb, hogy a páciens minél hamarabb vízszintes helyzetbe jusson.
Később az esetleges magas vérnyomás elleni szerek adását fel kell függeszteni, vagy csökkenteni kell, s a kellő folyadék- és sóbevitelre is különös gonddal figyelni kell. Továbbá előnyös lehet rugalmas harisnya hordása, hogy a láb vénáiban pangó vér könnyebben kipumpálódjon.
A paraszimpatikus idegrendszer károsodását jelzi az átlagosnál szaporább pulzusszám. A vegetatív idegrendszeri rostok károsodásának további igen veszélyes tünete, ha a koszorúserek szűkületéből adódó, elégtelen oxigénellátást nem érzékeli a beteg, azaz, ha koszorúér-görcs vagy akár infarktus zajlik, miközben a fájdalmat kóros módon nem érzékeli. Ez azért is különösen veszélyes, mert az akut szívizominfarktus életet veszélyeztető állapot, és, ha ennek nem a fájdalom az első tünete, hanem egy rosszindulatú ritmuszavar vagy akár eszméletvesztés, a páciensnek sokkal rosszabb esélyei vannak az első észleléskor. A paraszimpatikus és szimpatikus idegrendszer egyensúlyának felbomlása olyan rosszindulatú ritmuszavarokra hajlamosíthat, mely akár hirtelen halálhoz is vezethet. További jele lehet a cukorbetegség talaján kialakult vegetatív idegrendszeri károsodásnak az éjszakai vérnyomás normálisan várható esésének elmaradása. Ez különösen jól kitűnik a 24 órás vérnyomás monitorozások kapcsán. Ez az állapot az állandósult, megemelkedett nyomásterhelés miatt további érkárosodásokra, illetve a bal kamra izomzatának megvastagodására hajlamosíthat.
Emésztőrendszer beidegzési problémái
A vagus ideg károsodása a nyelőcső csökkent mozgékonyságát és ennek nyomán kialakuló gyulladásos folyamatokat okozhat. A gyomor ürülésének lelassulása teltségérzetet, hányingert válthat ki. A beleket beidegző vegetatív idegek károsodása elsőre kissé meglepő módon inkább hasmenést okoz. Jellegzetes az éjszaka hirtelen jelentkező hasmenés. Ennek oka a bél lassú mozgása kapcsán nagy mennyiségű erjedő félben lévő tápanyag, másrészt a felszaporodott baktériumok egy idő után hasmenést okoznak. Az epehólyag csökkent mozgékonysága epekövességre, epehólyag gyulladásra hajlamosíthat.
Az emésztőrendszer mozgását serkentő hatóanyagok a metoclopramid, a cisaprid, a domperidon. A belekben felszaporodott baktériumok miatt antibiotikum adása is szóba jöhet: ezek között főként a doxycyclin, erythromycin hatóanyagok a szokásosak.
Urológiai problémák
Az urológiai problémák a kevésbé mozgékony húgyhólyag ürülési problémáiból vagy akár vizelet-elakadásból fakadnak. Férfiaknál impotencia is jelentkezhet diabétesz szövődményeként. Erre azonban gyakran rakódik pszichés komponens is. A reggeli merevedés megléte, kizárja az impotencia szervi eredetét. Szervi eredetű impotencia esetén jól alkalmazhatók a sildenafil és hasonló csoportba tartozó származékok cukorbetegeknél is, azzal a kitétellel, hogy sajnos itt az átlagosnál nagyobb arányban vannak jelen a szívbetegek, akik különböző nitrát-származékokat szednek. Ilyenkor viszont ezek a potenciafokozó szerek ellenjavalltak. Alternatív megoldást jelenthet a papaverin vagy alprostadil öninjekció formájában a barlangostestbe (corpus cavernosumba).
Egyéb tünetek
Szintén a vegetatív beidegzés károsodása kapcsán jelenik meg, hogy a páciens egy idő után a hirtelen leeső vércukorszintjének vegetatív tüneteit (izzadás, verejtékezés, zsibbadás, szívdobogásérzés, éhségérzet, hányinger) nem érzi meg. A verejtékmirigyek vegetatív beidegzésének károsodásával az izzadás csökkenhet vagy akár meg is szűnhet. A pupilla működésében is zavarok léphetnek fel. Átmérője csökkenhet, a sötétséghez való alkalmazkodó képesség romlik, ami főleg éjszakai autóvezetéskor lehet veszélyes.
A neuropátia általános kezelése
Mint minden szövődmény elkerülésekor, nagyon fontos a tartósan egyensúlyban lévő cukoranyagcsere biztosítása. Ez elsősorban a megfelelően betartott diéta és a jól beállított gyógyszeres kezelés mellett valósulhat meg. Fontos még az egyéb károsító tényezők, így az alkoholfogyasztás vagy dohányzás kiküszöbölése. Gyógyszeres kezelés szempontjából a thiamin-származékokat (benfotiamin) kell megemlíteni, továbbá a linolensavat, liponsavat és a tioctsavat. Ezek részben antioxidáns hatásúak, részben pedig az idegsejtek anyagcsere folyamataiban játszanak kedvező szerepet segítve működésüket.