A cukorbetegség veszélyét ez is növeli

Svájci tudósok összefüggést találtak a hasnyálmirigy sejtjeiben lévő biológiai óra zavara és a 2-es típusú diabétesz kialakulása között.

Természetes biológiai órája - más néven a cirkadián ritmus - segítségével a szervezet képes alkalmazkodni a földi élet szabályos időszakonként ismétlődő változásaihoz. A szervezet szinte minden sejtjében van egy úgynevezett molekuláris óra, amely a nappalok és éjszakák váltakozásának 24 órás ciklusához igazítja az anyagcsere működését.

2-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú diabétesz, cirkadián ritmus, belső óra, sejtek
Cukorbetegség is lehet a belső óra zavarából. Fotó: iStock

Bajt okoz a belső óra zavara

Cirkadián ritmusunkat így tehetjük rendbe - kattintson ide!

A belső óra zavarai általában a gyakori időzónaváltásokra, a rendszertelen munkaidőre vagy az öregedésre vezethetők vissza. Egyre több bizonyíték mutat ugyanakkor arra, hogy ezek a zavarok jelentősen befolyásolják az anyagcsere-betegségek, köztük a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. A belső óra zavara ugyanis gátolhatja a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben található sejtek hormontermelő működését - ezek a sejtek választják ki a vércukor szabályozásában kulcsszerepet játszó inzulint és glukagont.

Így lesz cukorbetegség a zavarból

A Genfi Egyetem (UNIGE) és a Genfi Egyetemi Klinikák (HUG) kutatói a közelmúltban összehasonlították 2-es típusú diabéteszes és egészséges emberek hasnyálmirigysejtjeit. A szakemberek elsőként igazolták, hogy a betegek Langerhans-szigeteinek sejtjeiben sérült a biológiai óra, ami együtt járt a hormonkiválasztás zavarával. A nobiletin nevű, citromhéjból kivont vegyület segítségével viszont a kutatóknak sikerült "kijavítaniuk" az elromlott biológiai órát, valamint részben helyreállítani a szigetsejt működését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Két évvel ezelőtt az egyetem kutatócsoportja rágcsálóknál már kimutatta, hogy a hasnyálmirigysejtek cirkadián ritmusának megzavarása károsítja az inzulin- és glukagontermelést, így elősegítheti a cukorbetegség kialakulását. "Amikor laboratóriumban emberi hasnyálmirigysejtek tenyészetében mesterségesen megzavarták a biológiai órát , a két kulcshormon kiválasztása is sérült. A következő lépés az volt, hogy megnézzük ugyanezt a betegek hasnyálmirigysejtjeiben" - magyarázta Volodymyr Petrenko, az új tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.