Az alacsony vércukorszint ezért veszélyes

Mint számos egészségi rendellenesség, a majdani diabétesz is jelzéseket küld még a betegség kialakulását megelőző években. Ezt a cukorbetegséget megelőző állapotot nevezik prediabétesznek.

A cukorbetegséget megelőző állapot felismerése rendkívüli jelentőségű, mert az időben elkezdett terápiával, illetve megfelelő életmóddal még jó eséllyel elkerülhetjük a betegség csírájának szárba szökkenését - hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Hozzátette: az éhomi, azaz éhgyomorra vett és a terhelés során mért vércukorérték kismértékű emelkedése utalhat egyes cukorbetegségeket megelőző kórképekre. Ilyen pediabetikus állapotot jelez az IGT, illetve az IFG.

Milyen gyümölcsöket ehetnek a cukorbetegek?

IGT - csökkent glükóztolarencia

A csökkent glükóztolerancia az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közötti állapot, amikor az éhgyomri vércukorszint még nem emelkedett meg jelentős mértékben (7 mmol/l alatt van), viszont az étkezés után két órával mért vércukorszint 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l közötti.

IFG - emelkedett éhomi vércukorszint

IFG esetén is cukorbetegséget megelőző állapot áll fenn, az éhgyomorra mért vércukorszint már meghaladja a normál értéket és a 6,1 mmol/l-t, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. Az IFG igazolására éhomi vércukorszintmérést végeznek, és vércukorterhelés is szükséges.

Nem csak a túl magas, de a túl alacsony vércukorszint is veszélyes lehet
Nemcsak a túl magas, de a túl alacsony vércukorszint is veszélyes lehet

IFG és IGT együttes fennállása

Együttes fennállásáról akkor beszélünk, ha az éhomi vércukor 6,1 és 7,0 mmol/l között van, és a vércukorterhelés során a 2 óra múltán mért érték 7,8 és 11,1 mmol/l között mozog.

A túl kevés sem jó

Tévedés az gondolni, hogy minél alacsonyabb a vércukorszint, annál egészségesebbek vagyunk. Az alacsony vércukorszint, orvosi nevén hipoglikémia is egyfajta rendellenesség, klinikai tünetegyüttes, melyre oda kell figyelni - figyelmeztet a diabetológus.

A normális vércukorszint 3,9 és 6,1 mmol/l között mozog. Amennyiben az alsó határértéknél is alacsonyabb valakinek a vércukorszintje, akkor ez a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energiaforrása. Alacsony vércukorszint esetén az agy az idegrendszeren keresztül a mellékvesében adrenalint szabadít fel. Ennek hatására a máj cukrot bocsát ki a vérkeringésbe, és így emelkedik a vércukorszint. Az adrenalin gátolja a vázizomzat cukorfelvételét, serkenti a glükagonelválasztást, fokozza a zsír lebontását. A glükagon gátolja a további inzulintermelést és fokozza a máj glikogén- (tartaléktápanyag-) leadását. Ennek következtében a vércukor nem esik tovább, hanem emelkedik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Hipoglikémiát okozhatnak egyes gyógyszerek, de akár a koplalás is. Ismeretes ezenkívül a reaktív hipoglikémia, amely az étkezés hatására jelentkezik, általában a szénhidrátfogyasztás utáni ellenreakcióként" - teszi hozzá a főorvosnő.

Ne győzzön a diabétesz!

Egészséges embereknek is érdemes tudatosan törekedniük az egyenletes vércukorértékekre. A vércukorszint rendellenességei egyértelműen összefüggnek a kevés rostot tartalmazó táplálkozással. A helyes étrendben a finomított cukrok korlátozása mellett nagyobb mennyiségben kell szerepelnie rostokban dús, teljes értékű szénhidrátoknak. A legjobb hatásúak a vízben oldódó rostok, amelyek a szénhidrátok felszívódását lassítva gátolják a vércukorszint hirtelen megemelkedését, javítják a sejtek inzulinérzékenységét, így megakadályozzák az inzulin túlzott mértékű elválasztását.

A cikk a Nők Lapja Egészség 2018. októberi számában jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.