Az Alzheimer-kór tünetei másfélszer gyorsabban fejlődhetnek ki a kezeletlen cukorbetegséggel élőknél, mint a normál vércukorral bírók esetében. A diabétesz kordában tartásával tehát akár meg is előzhető a demencia és az Alzheimer-kór kialakulása - állítják a szakemberek.
Ezért fontos a korai felismerés
"Eredményeink alátámasztják a cukorbetegség és más anyagcsere-betegség korai felfedezésének fontosságát" - véli Daniel A. Nation, az USC pszichológusa. Mint mondta, a cukorbetegek gyógyszeres kezelése lelassíthatja, de akár meg is akadályozhatja a mentális hanyatlást.
A kutatásba mintegy 1300 embert vontak be, az alanyok 55 évnél idősebbek voltak. A szakértők a tau-patológiát vizsgálták - azt az agyban lassan szétterjedő fehérjegubancok összességét, amelyek egyértelműen az Alzheimer-kór jelei. A kutatás résztvevői közül 54-en kezeletlen diabéteszben szenvedtek, 67-en pedig szintén cukorbetegek voltak, ők viszont kaptak kezelést. Emellett 250-en voltak a cukorbetegség előszobájában, 530 résztvevőnek pedig normális volt a vércukor szintje.
A különféle cukorbetegeknél vizsgálták és összehasonlították az agyi és gerincfolyadék diagnosztikájának eredményeit is, amelyek az amiloid plakkok és a fehérjegubancok tüneteit jelzik. "Lehetséges, hogy a cukorbetegség kezeléséhez alkalmazott gyógyszerek számítanak az agyi leépülés előrehaladásában. Az azonban egylőre nem világos, miként lassítják vagy akadályozzák meg azt. Ez az, amit a jövőben kutatni kell - magyarázta Nation.