A diabétesz a leggyakoribb anyagcserebetegség, amely során a szénhidrátok hasznosítása szenved zavart. Sajnos a gondos terápia mellett is előfordulhatnak olyan kellemetlen, vagy akár veszélyes állapotok, amelyek megnehezíthetik nemcsak a felnőttek, hanem az egyre gyakrabban érintett gyermekek hétköznapjait is.
Súlyos állapotba kerülhetnek
A diabéteszes gyermek vércukorszintje vészesen leeshet például akkor, ha a szokásosnál több gyógyszer vagy inzulin kerül a szervezetébe, ha kevesebbet eszik, vagy ha nagyobb fizikai aktivitást végez. A hipoglikémiának nevezett állapot izzadással, gyengeséggel, remegéssel, fokozott éhségérzettel, hányingerrel vagy hányással járhat együtt, és olyan azonnali beavatkozást igényel, amellyel a rá felügyelő felnőttnek pontosan tisztában kell lennie. Szintén előfordulhat, hogy a vércukorszintje kórosan magassá válik. A hiperglikémia jele lehet az acetonos lehelet, a hányinger, hasfájás, fokozott álmosság, homályos látás és a légzés megváltozása. Ez az állapot általában akkor következik be, ha a gyermek túl sok gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú ételt fogyaszt, hibásan adja be az inzulint – vagy az adagoló készülék romlik el –, de kialakulhat stressz hatására, hormonális változások időszakában (például a serdülőkorban) vagy a megszokottnál kevesebb mozgás miatt. Bizonyos esetekben a különböző rohamok teljesen kiszámíthatatlanul és hirtelen jelentkeznek. Ha a gyermek ilyenkor nem kap azonnali segítséget, akár életveszélyes állapotba is kerülhet.
Vércukorszintmérő szenzor
Szerencsére ma már rendelkezésre állnak olyan diagnosztikai eszközök, amelyekkel ezek a rohamok hatékonyan megelőzhetőek. Ilyenek a legújabb fejlesztésű, hajszálvékony, bőr alá ültethető vércukorszintmérő szenzorok (Continuous Glucose Monitoringok, vagy röviden CGM-készülékek), amelyek képesek folyamatosan monitorozni a cukorbeteg szervezetét, így érzékelve a vércukorszint kóros eltéréseit. Ha ez megtörténik, azonnali értesítést küldenek – SMS-ben vagy egy applikáción keresztül – a közeli hozzátartozónak, vagy például a gyermekre felügyelő pedagógusoknak, aki így még időben képes közbeavatkozni. Ráadásul elérhetőek olyan korszerű változatok is, amelyek önbeállító inzulinpumpával is összeköthetőek. Az inzulinpumpák, amelyek segítségével kiválthatóak a gyakori injekciózások, ajánlottak lehetnek például az 1-es típusú cukorbeteg gyermekek számára is.
Ezek a technológiai újdonságok nagyban megkönnyíthetik a gyermekek közösségekbe való beilleszkedését, valamint a kezelőorvosok számára is hasznosak, hiszen – a szabványos vércukorszintmérő eszközök információit kiegészítve – a korábbiaknál jóval teljesebb képet nyújtanak a betegek cukorháztartásának állapotáról. Az elektronikus jelek segítségével működő készülékkel kirajzolódik egy görbe, amely megkönnyíti a vércukorkilengések okainak felderítését, megmutatkozik, hogy az étkezés, az aktivitás vagy a terápiás beavatkozások milyen hatással vannak a szervezetre. Gondos elemzésük segíthet beállítani a betegek számára legmegfelelőbb terápiát.
Folyamatos fejlesztések
Az
CGM-készülékek folyamatos fejlődésen mennek keresztül, első változataik
1999-ben kerültek forgalomba. Az
eszközök egyre inkább tökéletesednek, a méretük, bonyolultságuk és áruk is
csökken, miközben használhatóságuk időtartama folyamatosan nő. A
fejlesztéseknek köszönhetően napjainkban már olyan modern változatok is elérhetőek,
amelyek amellett, hogy önbeállító inzulinpumpával is összeköthetőek,
mobilapplikációval összehangolva megnyugtató megoldást jelentenek mind a
szülők, mind pedig a pedagógusok számára. Segítségükkel meggyőződhetnek a gyermek
állapotáról, nagyobb biztonságban tudhatják őket, valamint így zavartalanabban
tudják végezni a saját feladataikat is.