A Van Holnap! Zsákos Alapítvány azon dolgozik, hogy a programmal felhívja a figyelmet a vastagbélrákra, erre az egyre növekvő számban előforduló, ám természeténél fogva kevés publicitást kapó betegségre. Arra biztatják az érintett családokat, a baráti köröket, az üzleti és társadalmi csoportokat, hogy vegyenek részt az eseményen, öltözzenek kékbe ezen a napon.
Miért fontos ez? Azért, mert a vastag- és végbélrák a második leggyakoribb, halálos kimenetelű rákbetegség Magyarországon. Ugyanakkor az egészséges vastagbélben keletkező kinövések, az ún. polipok korai észlelésével és viszonylag csekély műtéti beavatkozást igénylő eltávolításával megelőzhető a rákos daganat kialakulása. Ha csak annyit teszünk, hogy többet és bátran beszélünk erről a betegségről, ha meg tudjuk győzni az embereket az időnkénti szűrés szükségességéről, már sokat segítettünk a rák ezen alattomos fajtájának visszaszorításáért.
Az elmúlt években a vastag- és végbélrákos megbetegedések száma háromszorosára növekedett hazánkban. Jelenleg mindkét nemnél a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Az adatok rendkívül szomorúak. Évente közel 9000 új beteget diagnosztizálnak, és ugyanennyi idő alatt körülbelül 5000 ember hal meg a betegségben, pedig lenne mit tenni.
Kiket érdemes szűrni?
A legtöbb beteg ötven év feletti, így mindenki, aki ebbe a korba lép veszélyeztetettnek számít. Fokozottan veszélyeztetett csoportba tartoznak azok, akik gyulladásos bélbetegségben szenvednek, vagy a családban korábban előfordult polipózis szindrómás beteg, nőgyógyászati, urológiai, emésztőszervi vagy vastagbél daganat.
Általánosságban a szűrést ötven éves korban érdemes elvégeztetni. Ha valaki a fokozottan veszélyeztetett csoportba tartozik már jóval korábban, tíz évvel korábban javasolt, mint amennyi idős korában a beteg családtagot diagnosztizálták.
Hogyan szűrhető?
A betegség korai felismerésére több módszer is létezik. Ezek közül a legegyszerűbb, akár otthon is elvégezhető lehetőség, a székletvér teszt. Lényege, hogy a polipok és a daganatok is vérezhetnek, ami legtöbbször szabad szemmel nem látható. A teszt a legkisebb vérmennyiség kimutatására is alkalmas, azonban érdemes két-három alkalommal egymás után megismételni a vizsgálatot, mert a vérzés nem folyamatos. Nagyon fontos tudni a székletvérteszt esetében, hogy a pozitív eredmény nem jelenti azonnal, hogy daganatos megbetegedésről van szó. Számtalan más betegség is okozhat vért a székletben, tehát nagyon fontos, hogy ha az eredmény pozitív, egy alapos kivizsgálással az orvosok megkeressék a probléma forrását és kezeljék azt.
Szerencsére ezt a módszert az OEP is támogatja, így bárki, aki szeretne tenni az egészsége megőrzéséért, kérheti a vizsgálatot a háziorvosától, vagy elvégezheti a gyógyszertárakban és drogériákban is kapható otthon tesztet is.
A péntek legyen a kék színé!
Vegyen részt Ön is a vastagbélrák elleni harcban! Ünnepeljük a túlélőket, és segítsünk a betegséggel küzdőknek a vastagbélrák elleni hónap részeként megszervezett "Legyen egy kék napod!" programmal. Viseljünk ezen a napon kéket, hogy együtt ünnepelhessük azok bátorságát, akik szembenéznek ezzel a szörnyű betegséggel. A kék nappal reméljük sokak figyelmét felhívhatjuk a betegségre, és minél több információt oszthatunk meg az emberekkel.
Kék csillag a vastagbélrák ellen
A remény kék szalagja, vagyis a kék csillag a vastag- és végbélrák nemzetközi jelképe. A kék csillag jelképezi mindazok emlékét, akiket elvitt a betegség, és akik még reménnyel néznek egy rák nélküli jövő elé. Egységes üzenete, hogy a vastagbélrák megelőzhető, kezelhető és túlélhető.