A Mayo Klinika kutatói az Amerikai Orvostudományi Egyesület folyóiratában (JAMA) megjelent tanulmányban megerősítik, hogy az egészséges táplálkozás kialakításának legjobb módja a személyre szabás. Hiába volt például valaki nagyon gazdag, és alkalmazott akár személyes szakácsot, a tudomány korlátait nem léphette át: hosszú ideig ugyanis az emberek az ételek táplálkozási értékét figyelve igyekeztek helyes étrendet kialakítani.
Erről szóltak például azok a hivatalos ajánlások is, amelyek étkezési piramisban foglalták össze, hogy mit hasznos fogyasztanunk - mennyi húsra, zöldségre, gyümölcsre van szükség a jó egészség megőrzése érdekében. A Quartz magazin cikke szerint amíg a táplálkozástudomány és a segítségére szolgáló technológia nem fejlődött elég magas szintre, ennél nem is léphettünk tovább.
Testre szabás kémiai szinten
Ma már azonban egyre nagyobb betekintést nyerhetünk rá, hogy mi történik kémiai szinten a szervezetünkben. Ez vezetett oda, hogy tudósok, dietetikusok, sőt élelmiszeripari cégek is elkezdték eltolni a fókuszukat az egyes élelmiszerek általános tulajdonságaitól abba az irányba, hogy az adott emberek szervezete hogyan dolgozza fel a táplálékot. Ez a diétázási filozófia kevésbé kezeli sablonként az emberi testet, sokkal inkább úgy tekint rá, mint nagyon egyedi ökoszisztémára. Végső soron pedig azt sugallja, hogy nincs egyetlen fajta hatásos diéta.
A Mayo klinikán készült új kutatás bizonyítja, hogy a megközelítés életképes a vércukorszint kezelésében. A kutatók kidolgoztak egy modellt, amellyel megjósolhatják, hogy a különböző élelmiszerek hogyan befolyásolják az emberek vércukorszintjét. Azt találták, hogy a bélrendszer mikrobiomjának , illetve a vizsgált személy korának, testmozgási szokásainak és egyéb tényezőinek elemzésével nagyon pontosan előrejelezhető a test reakciója bizonyos élelmiszerekre. A becslés így pontosabb, mintha kalóriákat vagy szénhidrátmennyiséget számolgatnánk. "Klinikai orvosként láttam, hogy a pácienseim nem ugyanolyan módon reagálnak ugyanazokra az élelmiszerekre, ahogyan nem működik minden fogyókúrás étrend sem egyformán a különböző embereknél" - közölte Heidi Nelson, a tanulmány egyik szerzője.
Pontosabban jósolnak
A kutatók hat napig követték nyomon 327 egészséges ember anyagcsere-változásait. Minden személy székletmintákat adott be, hogy a tudósok megismerhessék a mikrobiomjuk egyedi jellemzőit. A résztvevők aztán naplózták, hogy mit ettek, ügyelve rá, hogy feljegyezzék a testedzést és a pihenést is. Vércukormonitorokkal is ellátták őket, amelyek nyomon követték az elfogyasztott ételre adott glikémiás válaszaikat . Miután a kutatók összegyűjtötték ezeket az adatokat, tesztelni kezdték az eredményeket azzal a modellel, amelyet az ételekre adott glikémiás reakciók előrejelzésére dolgoztak ki.
A tanulmány szerint a modell a mérések 62 százalékában képes volt a vércukorváltozások pontos meghatározására. Korábban, amikor csak a szénhidrátok vagy a kalóriabevitel kiszámításán alapultak az előrejelzések, ez az arány 40, illetve 32 százalékos volt. "Az egyénre szabott modellünket alkalmazva az embereknek nem kell többé teljesen lemondaniuk egy bizonyos kategóriában lévő élelmiszerekről. A modell lehetővé teszi a számukra, hogy az adott kategórián belül válogassanak az élelmiszerek közül, amelyek jól illeszkedhetnek a mikrobiomjukhoz" - idézi a Quartz az egyik kutatót.