Szívbetegségek
A nőket és a férfiakat egyaránt veszélyeztetik a szívbetegségek, azonban a hölgyeknél gyakrabban halálos kimenetelűek ezek a problémák, mint az uraknál. Ennek egyik oka például az lehet, hogy a nőknél a szívroham kevésbé látványos, erős tünetekkel jár, mint a férfiaknál, ami megnehezíti az időben történő orvoshoz jutást, illetve a helyes diagnózis felállítását is. Sok nőnek szinte egyáltalán nincs tünete, ha szívproblémával küzd, ezért ha kellemetlenséget éreznek szívtájékon, fáradékonyabbak, légszomjjal küzdenek, érdemes elmenniük kivizsgálásra.
1-es típusú diabétesz
A The Lancet című folyóirat szerint a nők 37 százalékkal valószínűbben halnak bele az 1-es típusú cukorbetegség szövődményeibe, mint a férfiak. Ennek a hátterében lehet az is, hogy a nők kevesebb inzulint adnak be maguknak, de akár az is, hogy bonyolultabb a hormonrendszerük belsőbb szabályozása, mint a férfiaknak.
Autoimmun betegségek
Az autoimmun betegségeknél a szervezet megtámadja önmagát, mint például a lupus, vagy a sclerosis multiplex esetén. Az érintettek 78 százaléka nő, amely a kutatók szerint magyarázható a bonyolultabb, ingadozóbb hormonháztartással, illetve azzal, hogy a nőknél aktívabb az immunválasz, mint a férfiaknál.
Stroke
Akár a szívbetegségek, a stroke is gyakrabban halálos kimenetelű a nőknél, mint a férfiaknál - a stroke miatti halálozási arány a nőknél 60 százalék, míg a férfiaknál 40 százalék. Ennek az okai között lehet például a hosszabb élettartam, az összetettebb hormonháztartás, és sok más, kevésbé látványos tünet. A stroke a nők esetében is a vezető halálokok között szerepel, ezért érdemes tisztában lenni a tüneteivel.
Alzheimer-kór
A kutatások arra utalnak, hogy a nők gyakrabban halnak meg Alzheimer-kór miatt, mint a férfiak. Ennek hátterében állhat az, hogy ugyan az ösztrogén védi a nők agyát, azonban a menopauza során a csökkent ösztrogénszint miatt nagyobb kockázatnak lesznek kitéve, hiszen ilyenkor sérülékenyebbé válik az agyuk.
Tüdőbetegségek
A nőknél kockázatosabbak az olyan tüdőbetegségek, mint a COPD, az asztma vagy a tüdőfibrózis. Sajnos azt még nem tudni, hogy mi az oka annak, hogy a nők esetében gyakrabban alakulnak ki tüdőbetegségek, és magasabb a halálozási arány is esetükben.
Forrás: bustle.com