A betegséget rontó rizikófaktorok kiküszöböléséhez életmód-változtatásra, de legalábbis néhány elővigyázatossági szabály betartására a tünetmentes időszakban is szükség van.
Mi a bőr feladata?
A bőr legfontosabb feladata, hogy megvédje a szervezetet az ártó külső hatásoktól, a piszoktól, a kórokozóktól, a kémiai anyagoktól. Ahhoz, hogy a bőr jól működjön, rugalmasnak kell lennie, meg kell védeni a kiszáradástól. Ugyanis ha a bőr felső rétege kiszárad, akkor sérülékennyé válik, könnyen kirepedezik, és az irritáló anyagok könnyen elérik.
A bőr kiszáradását legkönnyebben hidratáló krémekkel lehet megakadályozni. A fürdés vagy a tussolás után azonnal hidratálni kell a bőrt. Az ekcémás betegnek néhány "fürdőszabályt" is be kell tartania. Kerülnie kell a túl forró vagy túl hosszú ideig tartó fürdést, a lúgos szappan, a habfürdő, a fürdőolaj és az illatosított fürdősók, a bőrt túlságosan dörzsölő mosdókesztyű használatát.
Ezek az allergén anyagok okoznak ekcémát
A ruházat megválasztása alapvetően fontos. Kerülendő a gyapjú, a selyem, az irritáló műszálas viselet, a merev és szúrós anyagból készült ruhadarabok (poliészter, nylon vagy akril). A bőrrel érintkező ruhacímkék, a durva szövésű vagy szegélyű anyagok is kiválthatják az ekcémát, inkább puha, laza szabású pamut öltözéket kell keresni. Gyapjútakaró és szőnyeg használata sem ajánlatos.
Bizonyos ételek is ronthatják a beteg állapotát, ezért azok is kerülendők. A gyerekek leggyakrabban a következő ételekre allergiásak: tej, tojás, mogyoró, liszt, szója, tenger gyümölcsei, de kiütést okozhatnak a savas ételek, például a paradicsom és a citrusfélék is . A házipor érzékenység ugyancsak gyakori, ezért nem ajánlatos padlószőnyegek, nehezen tisztítható kárpitok alkalmazása az ekcémára hajlamos személyek szobájában.
Bizonyos illatanyagok, kémiai anyagok, légúti vagy kontakt irritációval provokálhatják a tüneteket. A gyermekek pályaválasztásánál is gondolni kell erre, sőt, a felnőtt betegeknél is szükségessé válhat a pályamódosítás. Az ekcémások körében gyakori kutya-, macskaszőr és tollérzékenység miatt a háziállatok tartása is megfontolandó, illetve kerülendő. A fokozott verejték-kiválasztás is árt az ekcémás bőr állapotának, ezért óvakodni kell a túlzott fizikai megerőltetéstől, a túl meleg öltözéktől.
Az ekcéma karbantartása
Az ekcémás betegeknek tünetmentes időszakaikban sem szabad elfelejtkezni bőrük fokozott sérülékenységéről. Nyaralásnál, a szabadidő megtervezésénél sem árt óvatosnak lenni, például lehetőleg ne akkor menjen az ekcémás beteg üdülni, amikor valamilyen, őt irritáló pollen nagy koncentrációban található a levegőben. A napfény általában jó hatású, de az erőltetett napozás viszont már irritáló lehet. Egy esetleges fürdőkúránál is tájékozódni kell a gyógyvíz összetételéről, és egyéb körülményekről.
A tünetes időszakok között is szükséges a bőr karbantartása. A bőr lipidköpenyének és a pH5,5-ös savas vegyhatásának biztosítását jól megválasztott bőrgyógyászati szerekkel, hidratálással és a széles körben rendelkezésre álló mosakodó-szerekkel lehet elérni.
Mindezekhez elengedhetetlen a beteg és orvosa közötti jó együttműködés: az orvos, ismerve a beteg kórlefolyását, a rizikófaktorait, nyomon követve a beteg reakcióit és tüneteit folyamatos tanácsadást tud végezni.