A szemünk működésének ilyen romlása könnyen lehet a diabétesz egyik tünete. A nem kezelt cukorbetegség hosszú távon károsítja az apró vérereket, ami végül a retina működésében okoz zavart. De rövid távú problémák forrása is lehet, hiszen a vér magas cukortartalma a szemben lévő folyadékra is hatással van, s emiatt a fények nem megfelelően jutnak el a szem hátsó részébe. Ha a vércukorszint visszaáll normálisra, ezek a tünetek is megszűnnek – írja az MNT.
A diabétesz másféleképpen is hathat a szemre, mégpedig ha a vércukorszint leesik (ez a hipoglikémia). Ekkor az agyunk játssza a főszerepet, mivel a káros hatások ott jelennek meg. A hosszú távon kialakuló, vérerek okozta látásromlás nem ideiglenes probléma, de a folyamat lassítható, míg a rövid távú gondok a cukorszint változásával megszűnnek.
Forduljunk orvoshoz
Ha a szemünk elkezd rosszul funkcionálni, érdemes azonnal orvoshoz fordulni. Sok oka lehet ugyanis a homályos látásnak, de ha hirtelen jelenik meg, az utalhat a diabéteszre, amit pedig minél előbb kezelni kell.
Akiknél már diagnosztizálták a cukorbetegséget, azoknak feltétlenül érdemes szemorvost is felkeresniük, hogy időben megelőzhető legyen a homályos látás kialakulása. A rendszeres háziorvosi rutinvizsgálatok ugyanis nem feltétlenül szűrik ki a retina megbetegedését, ahhoz speciális szemorvosi vizsgálat kell.
Azért is fontos időben kezelni a homályos látást, mert idővel komolyabb szembetegségek, például szürke hályog kialakulását is okozhatja, ami a diabéteszesek esetében igen gyakori szövődménynek számít.