A University College London munkatársai összehasonlították, hogy fiatalabb és idősebb emberek pupillái hogyan reagálnak a színekre - írja az IFLScience. Összesen 17 fiatal (átlagéletkoruk 27,7 év volt), valamint 20 idősebb felnőtt (az ő átlagéletkoruk pedig 64,4 év) vett részt a kutatásban. A résztvevőket egy elsötétített szobában helyezték el, ahol egy speciális kamerával mérték pupillájuk átmérőjét, miközben 26 különböző színt mutattak nekik, egyenként öt másodpercig.
A bemutatott színek között a bíbor, a kék, a zöld, a sárga és a vörös különböző árnyalatai - köztük sötét, tompított, telített és világos - szerepeltek. A résztvevőknek a narancs két árnyalatát és négy szürkeárnyalatos színt is mutattak.
Amikor valamilyen színt látunk, a pupilláink összeszűkülnek a szín világosságának vagy telítettségének változására reagálva. Általában ezt nehéz megfigyelni külső szemlélőként, de a csapat által használt, pupillométer néven ismert nyomkövető kamera képes volt a pupilla átmérőjének változását másodpercenként 1000 alkalommal rögzíteni.
Elemzése során a kutatócsoport azt találta, hogy az egészséges idős emberek pupillájának átmérője kevésbé szűkült össze a szín intenzitásának változására adott reakcióként, mint a fiatalabbaké. Ez különösen a zöld és a bíbor árnyalatainak esetében volt szembetűnő. A résztvevők mindkét csoportja hasonlóan reagált azonban arra, ha egy-egy szín világosabb árnyalatú lett.
"Ez az eredmény megkérdőjelezi azt a régóta elterjedt nézetet, miszerint a színérzékelés viszonylag állandó marad az élet során. Kutatásunk alapján ugyanis úgy tűnik, hogy a színeket egyre halványabbnak látjuk az életkor előrehaladtával. Ez azt is megmagyarázhatja, miért változik meg az ízlésünk a színek terén, tehát miért hordanak egyes idősebb emberek élénk színű ruhákat" - nyilatkozta Dr. Janneke van Leeuwen, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatócsoport szerint ahogy öregszünk, úgy csökken szervezetünk érzékenysége a színek telítettségi szintjeire az elsődleges látókéregben, az agy azon részében, amely a retinából érkező vizuális információkat fogadja, integrálja és feldolgozza. Korábbi tanulmányok szerint ez a demencia egyik ritka formájára, az úgynevezett Benson-szindrómára is igaz. Ilyenkor a színérzékelésben nehézségek és rendellenességek jelentkeznek. Ezek az agy bizonyos színárnyalatok - ismét a zöld és a bíbor - iránti érzékenységének csökkenéséből eredhetnek az elsődleges látókéregben és a hozzá kapcsolódó hálózatokban.
"A demenciában szenvedő embereknél a színpreferenciák és más, a vizuális agyra vonatkozó tünetek megváltozhatnak - ezek helyes értelmezéséhez először fel kell mérnünk az egészséges öregedés színérzékelésre gyakorolt hatását. Ezért további kutatásokra van szükség az eredményeink pontosításához, mivel más agykérgi területek is érintettek lehetnek" - nyilatkozta Jason Warren professzor.