Mi is az a napkitörés?
A napkitörés akkor következik be, amikor mágneses energia halmozódik fel a nap felszínén, és hirtelen felszabadul intenzív energiahullámok révén. Ez az energia töltött részecskéket, sugárzást és mágneses mezőket küldhet a Föld felé, és hatással lehet bolygónk mágneses terére az úgynevezett geomágneses viharban. Bár a Föld légköre megóv minket a káros sugárzás közvetlen kitettségétől, a Föld magnetoszférájának energetikai zavara közvetetten mégis hatással lehet ránk.
Tudományosan napkitörésekként vagy koronális tömegkilökésekként (CME) ismertek, ezek az intenzív napsugárzás kitörések hatással lehetnek a Föld mágneses terére, megzavarhatják a kommunikációs rendszereket (műholdak, kommunikáció, elektromos hálózatok) és érdekes módon az emberi mentális egészségre is befolyással bírnak.
Olyannyira, hogy egyes országokban a mágneses tér zavarai szerepelnek a nyilvános időjárás-előrejelzésekben.
Az emberi test érzékelheti a napkitörést?
Ez az a pont, ahol a tudomány már csak részben erősíti meg a szervezetünkre gyakorolt hatásokat.
Amit a tudomány megerősít:
- Egyes kutatások szerint, a geomágneses viharok idején enyhén nőhet bizonyos embereknél a fejfájás, migrén, ingerlékenység, alvászavar vagy szorongás előfordulása.
- Azt is megfigyelték, hogy az extrém naptevékenység hatással lehet a melatonin termelésre (ami az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza), mivel az elektromágneses tér változása befolyásolhatja a tobozmirigy működését.
- A mágneses viharok befolyásolják a véralvadást; különösen növelik a thrombocyta-koncentrációt, a protrombin időt, a vérlemezke-aggregációt és a fibrinogén koncentrációt.
- Szív- és érrendszeri események (pl. szívinfarktus) előfordulása statisztikailag kismértékben nőhet geomágneses vihar idején, különösen idősebb vagy érzékenyebb embereknél – de ez nem tudományosan bizonyított ok-okozati kapcsolat.
- A zavart geomágneses aktivitás a meglévő betegségeket is súlyosbíthatja, és összefüggésben állhat a vérnyomás emelkedésével és az epilepsziás rohamokkal is.
Más esetekben viszont nem bizonyított megfelelően a fizikai változás vagy tünet. Ugyan több tanulmány a geomágneses aktivitás és a naptevékenység változásaihoz vagy zavaraihoz kapcsolódó fiziológiai, pszichológiai és viselkedésbeli változások széles skáláját írja le, az ingerlékenység, hangulatingadozások számos más okból fordulhatnak elő életünkben.
Mégis, hat vagy nem hat ránk a napkitörés?
A legreálisabb feltételezés az, hogy vannak emberek, akik érzékenyebbek a geomágneses változásokra, és valóban fizikai vagy pszichés tüneteket tapasztalhatnak, amelyek általában enyhék és átmenetiek. A nagy többség számára azonban ezek a változások nem észlelhetők, vagy legfeljebb egy „kemény és érdekes napként” gondolnak a történtekre.
És honnan tudhatom, mikor van napkitörés vagy geomágneses vihar?
Amennyiben úgy gondolod, hogy érzékenyebb lehetsz ezekre a változásokra, mint mások, egyes internetes oldalakon követheted a napkitöréseket. Van néhány tudományosan megalapozott, hiteles szervezetek által üzemeltetett forrás. Ilyen például a NOAA Space Weather Prediction Center, amely az amerikai kormány egyik hivatalos meteorológiai és űridőjárási szerve. Az ESA (Európai Űrügynökség - European Space Agency) is szintén végez méréseket a naptevékenységről, valamint a geomágneses zavarokról és adataik összehangoltak az amerikai űrügynökségekével.
Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ha tüneteid nem múlnak, visszatérnek, vagy erősödnek, mindenképp fordulj orvoshoz.