A férfi agyának térfogata a nap folyamán folyamatosan zsugorodik, majd éjszakánként visszaáll az eredeti méretére. Ebben a hormonok hullámzása játszhat szerepet – számol be a Pennsylvaniai Egyetem kutatásának eredményéről a Live Science.
Minden este és reggel csináltak MRI-t
A kutatás során egy 26 éves fiatalember agyát 30 nap alatt számos vizsgálatnak vetették alá: minden reggel 7-kor és este 8-kor MRI-felvétel készült róla. Mégpedig azért éppen akkor, mert ezekben az időpontokban a legmagasabb, illetve a legalacsonyabb a szteroid hormonok – nevezetesen a tesztoszteron, a kortizol és az ösztradiol – szintje.
A férfiaknál a szteroidhormonok szintje reggelről estére 70 százalékkal csökken – magyarázza Laura Pritschet, a tanulmány társszerzője. A Pennsylvaniai Egyetem kutatója úgy fogalmaz: „úgy gondolhatunk erre, akár egy lüktető ritmusra reggeltől estig.” A nőknél szintén napi váltakozás tapasztalható a hormonokban, de ez nem olyan kifejezett – jegyezte meg – mivel a menstruációs ciklus egyidejűleg hosszabb távú hormonváltozásokat is okoz.
Az új tanulmány kimutatta, hogy a nap folyamán a teljes agytérfogat csökken, ahogyan az agykéreg, az agy külső rétegének vastagsága is. A szürkeállomány térfogata átlagosan körülbelül 0,6 százalékkal csökken, de legnagyobb mértékben az agykéreg két régiója, a nyakszirti és a fali agykéreg zsugorodik. Emellett a mélyebb agyi struktúrákban, köztük a kisagyban, az agytörzsben és a hippokampusz egyes részeiben is változások mutatkoztak. Az agy ezen részei a mozgás koordinálásában, az agy és a test közötti információátvitelben, valamint az emlékek tárolásában vesznek részt. Az agytérfogat csökkenése párhuzamosan zajlik a hormonszint napi csökkenésével.