A székrekedés – vagy más néven szorulás – viszonylag sok embert érint az élete során legalább egyszer, ilyen-olyan okok miatt. Ám ha a panasz tartósan fennáll, akkor nem árt komolyan venni, hiszen növelheti akár az aranyérbetegség kialakulásának kockázatát is.
A székrekedés 6 leggyakoribb oka
Ahogy az a kismarosi Málnalevél Patika Facebookon megosztott infografikájából is kiderül, a székrekedés hátterében a leggyakrabban életmódbeli hibák húzódnak meg, de egyes gyógyszerek mellékhatásaként vagy egyéb problémák tüneteként is jelentkezhet szorulás. A leggyakoribb okok közé az alábbiakat sorolják:
- elégtelen folyadékbevitel,
- kevés rost fogyasztása,
- nem megfelelő bélflóra,
- kevés mozgás,
- gyógyszerek,
- egyéb – például szervi, idegi vagy hormonális – problémák.
Ezeket tedd, hogy jobban legyél
A szakértők azt tanácsolják, hogy ne hashajtóval próbáld megoldani a helyzetet, az ugyanis hosszú távon függőséget okozhat. Ehelyett próbálkozz az alábbiakkal:
- Növeld a rostbevitelt – például aszalt szilva, búzakorpa, zabpehely és útifűmaghéj fogyasztásával –, de igyál mellé elegendő folyadékot is, különben ellenétes hatást is kiválthatsz!
- Egyél rendszeresen, nyugodt körülmények között, és jól rágd meg a falatokat!
- Kerüld a finomított élelmiszerek és a gyorsételek fogyasztását! Egyél minél több finomítatlan élelmiszert, amely pre- és probiotikumban gazdag, ezzel fenntarthatod vagy visszaállíthatod a normál bélflórád egyensúlyát.
- Mozogj rendszeresen! A mozgás ugyanis elősegíti a belek megfelelő működését.
- Ha pedig a fentiekkel nem tudod megszüntetni a székrekedést, fordulj
- orvoshoz a pontos kiváltó ok felderítése érdekében!