A magyar lakosság kulcsfontosságúnak tartja a védőoltások alkalmazását, különösen a kisgyerekek esetében, és elviekben sem kifogásolja a betegségek megelőzésének e módját. A felmérés eredményei szerint a válaszadók 74 százaléka nélkülözhetetlennek tarja a védőoltásokat az egészségmegőrzés szempontjából, de további 15 százalékuk is egyetért azok használatával. Ettől eltérő véleményt a megkérdezettek elenyésző része, mindössze 9 százaléka képviselt.
A többség fontosnak tartja az oltásokat
A lakosság kifejezetten fontosnak ítéli a védőoltásokat a gyermekek esetében. A megkérdezettek 93 százaléka tartja indokoltnak, hogy a gyermekek védőoltására minél hamarabb sor kerüljön, és pusztán 5 százalékuk vélekedik másképpen.
A lakosság meghatározó többségének, 88 százalékának elvi szinten sincs ellenérzése a védőoltásokkal szemben, az ellenzők tábora ebben a közegben is csak 10 százalék. Ezzel összhangban a válaszadók 91 százaléka egyetért azzal a döntéssel, hogy a 2019 őszétől kötelezővé válik a gyermekek bárányhimlő elleni védőoltása , és pusztán 7 százalékuk nem támogatja az intézkedést. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. közvélemény-kutatása 2019. júniusában készült 1000 felnőtt lakos személyes számítógépes megkérdezésével.
Sok a tévhit
Ahogy korábban megírtuk , a közelmúltban az Európai Unióban is készült egy felmérés az oltásokkal kapcsolatban. Mint kiderült, az európai lakosság túlnyomó többsége hatékony eszköznek tartja a védőoltásokat, mégis aggasztóan magas azok aránya, akik még mindig egyes tévhitek alapján ítélik meg az oltások szükségességét. A válaszadók 48 százaléka úgy véli, hogy a védőoltások gyakran súlyos mellékhatásokkal járhatnak, 38 százalékuk pedig azt gondolja, hogy épp azokat a betegségeket válthatják ki, amelyek ellen védelmet kellene nyújtaniuk.