Eddig igényelhető a HPV elleni védőoltás

Az elmúlt évekhez hasonlóan az idei tanévben is lehetőség van a hetedikes lányok önkéntes HPV (humán papillomavírus) elleni védőoltására az oktatási intézményben. Ehhez azonban szülői nyilatkozat szükséges, amelynek leadására már nem sok idő maradt.

A HPV egy rendkívül elterjedt kórokozó. A tévhittel ellentétben azonban a vírussal történő megfertőződés még nem jelent egyet a méhnyakrákkal. Az sem igaz, hogy a monogám kapcsolat vagy az óvszer használata 100 százalékos védettséget ad. De sokan élnek abban a hitben is, hogy az oltást követően felesleges szűrővizsgálatokra járni. A részletekért o lvassa el korábbi cikkünket!

Ismét igényelhető az iskolákban a méhnyakrákért is felelős humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltás. A vakcinákat ingyenesen kaphatják meg azok a lányok, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályába járnak. Az erről szóló szülői nyilatkozatot a hónap második csütörtökéig, tehát szeptember 12-éig kell visszajuttatni az iskolákba - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

Az oltási sorozat első részletét októberben, a második oltást pedig hat hónap múlva, áprilisban kapják meg a lányok. Az iskolai kampányoltás során adott vakcina a HPV 9 típusa által okozott betegségek ellen nyújt védelmet. A tavalyi tanévben a jogosultak 81,1 százaléka kérte a méhnyakrák elleni védőoltást.

oltás, védőoltás, fiatal lányok, HPV, HPV elleni védőoltás, humán papillóma vírus, méhnyakrák, szülői nyilatkozat
Szeptember 12-éig igényelhető az iskolákban a HPV elleni védőoltás. Fotó: iStock

Életmentő lehet az oltás

A HPV-vel, illetve a vírus elleni védőoltással már több korábbi cikkünkben foglalkoztunk. Megírtuk például, hogy a tervek szerint a hetedikes fiúkra is kiterjesztik a HPV-oltást az iskolai védőoltási program keretében. Erről idén januárban beszélt az egészségügyért felelős államtitkár, de nem jelölt meg pontos dátumot. Az oltóanyag azonban rendelkezésre áll, így gyakorlatilag bármikor elkezdődhet a fiúk oltása.

A védőoltás hatékonyságát egy közelmúltban publikált tanulmány támasztja alá. Brit és kanadai kutatók 65 korábbi tudományos munka eredményeit elemezték és meggyőző bizonyítékokat találtak arra, hogy az oltás hatékonyan megelőzi a méhnyakrákot, és egy évtizeden belül jelentősen csökkenteni fogja az ilyen betegségeket. Nyolc év alatt ugyanis 83 százalékkal csökkent a HPV 16-os és 18-as típusának előfordulása a 15 és 19 év közötti lányok körében, a 20-24 éves korosztályban pedig 66 százalékos a csökkenés. A nemi szervi szemölcsök előfordulása ugyanezen korosztályokban 67, valamint 54 százalékkal csökkent. Továbbá a 15 és 19 év közöttiek körében 51 százalékkal, a 20 és 24 év közötti korcsoportnál pedig 31 százalékkal csökkent a rákot megelőző állapotban lévő sejtnövekedés eseteinek száma.

Az Egészségügyi Világszervezet által februárban közzétett adatok szerint mintegy 570 ezer új méhnyakrákos esetet diagnosztizáltak 2018-ban világszerte. Ez a negyedik leggyakrabban előforduló daganatos betegség a nőknél. Évente több mint 310 ezer nő hal bele ebbe a ráktípusba - többségük a szegényebb országokban, ahol az immunizálási program még alig létezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra