Világszerte mintegy 1,27 millió ember halt meg 2019-ben antibiotikumnak ellenálló kórokozó okozta fertőzés miatt - írta az MTI egy nemzetközi szakértői csoport tanulmánya alapján. A Lancet orvosi hetilap anyaga szerint abban az évben csaknem ötmillió halálesetnél volt legalább részben felelős a halálért ilyen fertőzés. Ezzel a világ leggyakoribb halálokai közé tartoznak az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók. HIV-fertőzésben vagy AIDS-ben 2020-ban a becslések szerint 680 ezren, maláriában 627 ezren haltak meg.
Az antibiotikumrezisztencia problémája különösen gyakran jelentkezik az alsó légutak fertőzéseinél, például tüdőgyulladásnál. Mintegy 400 ezer haláleset írható a számlájukra. Különösen sokan haltak meg vérmérgezés és vakbélgyulladás következtében, mert a fertőzést a rezisztens kórokozó miatt antibiotikummal nem sikerült legyőzni. A leggyakrabban rezisztenciaproblémát okozó baktériumok közé tartozik az Escherichia coli, a Staphylococcus aureus, a Klebsiella pneumoniae és a Streptococcus pneumoniae. A legsúlyosabban a vizsgálat szerint az Afrika nyugati részén, a Szaharától délre lévő országok érintettek. Itt 100 ezer emberre csaknem 24 haláleset jut, melyek közvetlenül visszavezethetők egy rezisztens kórokozó kiváltotta fertőzésre. A gazdagabb országokban 100 ezer főre 13 haláleset jut. A leginkább veszélyeztetettek az öt év alatti gyerekek.
"Ezek az új adatok elénk tárják az antimikrobiális rezisztencia problémájának valódi mértékét, és egyértelműen jelzik, hogy most kell cselekednünk" - mondta Chris Murray, a Washingtoni Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője. A szakértő szerint a cél a fertőzések elkerülése a jobb higiénia és az oltások biztosítása segítségével. Emellett vissza kell fogni az antibiotikumok nem megfelelő, túlzott használatát - például az antibiotikumokra nem reagáló vírusfertőzéseknél. Új antibiotikumokat kell kifejleszteni és piacra vinni - hívta fel a figyelmet a szakember.