Ez a WHO véleménye a magyar népegészségügyi központról

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a legkorszerűbb génszekvenáló készüléket adományozta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak (NNGYK), és elismerve kiváló szakmai munkáját, nemzetközi együttműködési központtá (collaborating centerré) történő kinevezéséről adott át tanúsítványt az intézménynek.

Magyarország nagyon sikeres volt a koronavírus-járvány idején a vízminták ellenőrzésében és a szennyvíz megfigyelésében. A magyar szakemberek egyedülálló tapasztalatokkal segítették a WHO irányelveinek kidolgozását a pandémia kezelésében. A laboratórium ezentúl egy 50 intézményből álló nemzetközi csapat tagja lesz – mondta Haris Hajrulahovic, a WHO magyarországi országirodájának vezetője.

Haris Hajrulahovic és Müller Cecília
Haris Hajrulahovic és Müller Cecília. Fotó: MTI/Lakatos Péter

Fontos együttműködés indul

Az együttműködés keretében a WHO egy harmadik generációs genomszekvenáló készüléket adományozott a NNGYK laboratóriumának. A jelenleg legkorszerűbb készülék lehetővé teszi, hogy a vírus teljes genomjának a szekvenciáját meghatározzák, pontos képet adva azokról a variánsokról, amelyek az országban keringenek.

A tanúsítványt Müller Cecília országos tisztifőorvos vette át, aki mérföldkőnek tartja az együttműködést. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban a pandémia kezelése volt a fókuszban, emellett azonban kiemelt figyelmet fordítanak azokra az egészséget befolyásoló, környezeti eredetű rizikótényezőkre, amelyek a nem fertőző betegségek kialakulását befolyásolják.

Több városban is romlanak a szennyvízadatok.

Sok betegséget okoz a szennyezett víz és levegő

A környezeti hatások 25 százalékban járulnak hozzá például a rosszindulatú daganatos megbetegedések, a szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségek megjelenéséhez. 2019-ben az európai régióban – a WHO-nál beleértve Közép-Ázsiát is – 569 ezer halálesetet hoztak összefüggésbe légszennyezési hatásokkal, 2020-ban pedig 77 millió embernek nem jutott kezelt, biztonságos ivóvíz.

A prevenciós programokhoz mérésekre, adatokra van szükség, valamint olyan új módszertanra is, mint amilyet a magyar szakemberek dolgoztak ki a szennyvíz vizsgálata során. Ez az egyedi tesztelés megtartása mellett populációs szinten adott tájékoztatást a járvány terjedéséről, előre jelezve a tendenciákat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.