Két napos konferenciát tartanak Genfben, hogy elősegítsék az új kór elleni gyógyszerek és védőoltások kifejlesztését. A tanácskozás elején a WHO főigazgatója felszólította a világ államait, hogy osszák meg egymás között a vírusmintákat és fokozzák az együttműködést. A védőoltás legkorábban csak 18 hónap múlva lesz elérhető a vírus ellen, így addig is a jelenleg rendelkezésre álló módszereket kell alkalmazni a terjedés fékezése érdekében - emelte ki. A fórumon 400 kutató és hatósági szakember vesz részt, Kínából és Tajvanról pedig videokonferencián követik a történéseket.
Így lehet megállítani a járványt
A 2019 végén kitört koronavírus-járványnak eddig csaknem 45 ezer fertőzöttje és több mint 1100 áldozata van. A főigazgató hangsúlyozta, hogy bár a megbetegedések 99 százaléka Kínában történt, megítélése szerint a járvány a világ többi részére is nagyon súlyos fenyegetést jelent. A betegség elleni küzdelem elsődleges feltétele azonban az együttérzés és a szolidaritás. Ez áll a vírusminták egymás közötti megosztására is. A járvány leküzdésére nyitott, igazságos és tisztességes adatmegosztásra van szükség - tette hozzá Tedrosz Adanom Gebrejeszusz.
Az új típusú koronavírust egyébként COVID-19-nek nevezték el . Erre az esetleg pontatlanságokat vagy stigmatizáló megfogalmazásokat használó más nevek kiküszöbölésére volt szükség. A WHO irányelveinek értelmében ugyanis tilos bizonyos földrajzi hely, embercsoport vagy állatfaj után elnevezni az új vírusokat.