A Shigella nemzetségbe tartozó baktériumok felelősek a vérhas kialakulásáért az embernél és a főemlősöknél. A lázzal, gyakran véres-nyákos hasmenéssel, görcsös hasi fájdalommal járó fertőzés a vastagbelet érinti - számolt be róla a BBC Online. A vérhasfertőzéses esetek száma a közeljövőben világszerte emelkedhet – és nem csak a szegény, elmaradott infrastruktúrájú régiókban –, ugyanis amint arra amerikai egészségügyi tisztviselők felhívták a figyelmet, a közelmúltbeli megbetegedések egy részét már egy olyan baktériumtörzs okozta, amely ellenáll az ellene bevetett antibiotikumoknak.
Új veszélyforrás
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint míg a 2015-ben regisztrált vérhasfertőzéses esetek egyike sem volt összefüggésbe hozható az XDR baktériumtörzzsel, addig 2022-ben a megbetegedések 5 százalékát már ez okozta. Rossz hír, hogy a kórokozó rezisztens azzal az öt antibiotikummal szemben, amelyet a leggyakrabban alkalmaznak ellene. Az XDR törzs okozta fertőzés a hajléktalanok, a világutazók, a férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak és immunhiányos emberek körében terjed nagyobb ütemben - közölte a CDC.
Hatékony kezelés nélkül akár halált is okozhat
A vérhas világszerte a hasmenéssel összefüggő halálesetek egyik vezető oka. A baktérium a fertőzött székletével való érintkezéssel terjed, ezért fontos az alapos és gyakori kézmosás, ha beteg van a családban vagy a közvetlen környezetünkben. A kezelésnél fontos szerepe van az azonnali és folyamatos folyadékpótlásnak és a pihenésnek.
Az antibiotikumrezisztencia egyébként egyre több baktérium esetében figyelhető meg, ami járványügyi szempontból és a hatékony kezelési módok megtalálását illetően a jövőben aggodalomra adhat okot.