Hüvelyesek – A hüvelyesek nemcsak növényi fehérjében és antioxidánsokban gazdagok, hanem oldható és oldhatatlan rostokban is. A magas rosttartalom pedig köztudottan javítja az emésztőrendszer egészségét. A hüvelyesek családjába tartozik egyebek mellett a bab, a csicseriborsó, a zöld- és a sárgaborsó, valamint a lencse is. Mindegyik nagyon változatosan felhasználható, érdemes kísérletezni a különlegesebb receptekkel is. (Fotó: Getty Images)
Probiotikus élelmiszerek – A probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek bizonyítottan jót tesznek a bélflórának, valamint fokozzák az immunrendszer működését. Probiotikus élelmiszernek számít például a savanyú káposzta, a kefir, a kimcsi, a kombucha és a joghurt is. (Fotó: Getty Images)
Prebiotikus élelmiszerek – A prebiotikumok táplálják a bélben a probiotikus baktériumokat, illetve fokozzák a jótékony baktériumtörzsek számának növekedését. Ezenkívül megváltoztatják a bél pH-értékét, ez pedig megakadályozza a káros mikrobák elszaporodását. Prebiotikumban bővelkedik a többi között a banán – főleg a még kevésbé érett –, az árpa, a búzakorpa, a cikória, a csicsóka, a spárga, a fokhagyma, a póréhagyma és a vöröshagyma is. (Fotó: Getty Images)
Polifenolokban gazdag élelmiszerek – Egyes növények polifenoloknak nevezett antioxidánsokat termelnek. Ezek olyan természetes vegyületek, amelyek megvédik a növényeket a növekedésük közbeni esetleges károsodástól, illetve a betegségektől. Az emberi szervezetben pedig a szív, az agy és a vastagbél védelmében töltenek be fontos szerepet a polifenolok. Legjobb forrásaik közé sorolják az almát, a bogyós gyümölcsöket, a brokkolit, a citrusféléket, a körtét és a szilvát is. (Fotó: Getty Images)
Avokádó – Már számos pozitív hatással összefüggésbe hozták az avokádófogyasztást, ideértve a szívbetegségek elleni védelmet és a bélrendszer egészségének megőrzését. Egy kutatás szerint például a rendszeres avokádófogyasztás nagyon előnyösen befolyásolja az emberi bélflórát. (Fotó: Getty Images)