Ez a tréning segíthet a Parkinson-kóros betegeken

Kutatók a zenei oktatásból átvett módszerrel próbálják enyhíteni a Parkinson-kór egyes tüneteit, mint például a nyálzást és köhögést.

A Parkinson-kór avagy "reszkető bénulás" (paralysis agitans) az Alzheimer-kórhoz hasonlóan lassan előrehaladó, idegrendszeri betegség. Az oka ismeretlen, az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan, viszont kezelhető. A Parkinson-kór a demencia után a második leggyakoribb neurodegeneratív, azaz az idegrendszert érintő betegség. Magyarországon a becslések alapján 20-30 ezer beteggel számolhatunk. A betegség egyik kevésbé közismert, ám egyik legkellemetlenebb tünete a nyálzás. A Parkinson-kóros emberek nem termelnek több nyálat, inkább arról van szó, hogy nem tudják, vagy nem hatékonyan tudják lenyelni a nyálukat. Ezt a főként a társas interakciókban rendkívül zavaró tünetet a betegek 74 százaléka tapasztalja. Ennek következtében sokan kerülik a társas helyzeteket, és szociálisan elszigetelődnek. Egy friss kutatás kínálhat hatékony, bárki számára elérhető megoldást a problémára: eszerint a nyelőizmok célzott edzésével a nyeléshez kapcsolódó tünetek jelentősen enyhíthetőek.

dsada
A tréning nemcsak a kilégzés erejét növeli, hanem jótékonyan hat a köhögésre is. Fotó: Getty Images

Légzőizom-erősítés

A továbbiakban a Dysphagia című folyóiratban közzétett tanulmány eredményeit mutatjuk be, amely a ParkC, a Curtin Egyetem és a Royal Perth Bentley Group munkatársai által végzett kutatáson alapul. A kutatás során egy "kilégzőizom-erősítő tréning" nevű módszert próbáltak ki, hogy kiderítsék, segíthet-e pusztán a kilégzőizmok edzése a nyelési nehézségekkel küzdő Parkinson-kóros embereken.

A kilégzőizom-erősítő tréninget eredetileg középiskolás, zenei oktatásban részesülő diákok számára fejlesztették ki a kilégzési erő növelésére Ausztráliában. A módszer lényege, hogy az ember ellenállással szemben fúj egy eszközbe, mintha trombitálna. Amikor önkéntelenül erősebben kezd fújni, a kérdéses izomcsoport is erősebben mozog. Akárcsak egy edzőtermi edzésnél, ez esetben is kulcsfontosságú a rendszeresség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A módszert számos kutató vizsgálta, kedvező eredményekkel. Szakértők szerint a tréning nemcsak a kilégzés erejét növeli, hanem jótékonyan hat a köhögésre és javítja a nyelési képességet is, márpedig e két tünet az, amelyek rendkívül megnehezítik a Parkinson-kóros személyek társas életét. A gyakorlatot minden alkalommal többször kell ismételni, és hetente ötször végrehajtani - hangsúlyozta Naomi Cocks, a tanulmány egyik szerzője.

Másban is segít

A kutatócsoport arra is kíváncsi volt, hogy a fent leírt előnyök mellett okoz-e ez a tréning kifejezetten a nyálelválasztásban is javulást. Ennek vizsgálatába tizenhat Parkinson-kóros személyt vontak be, akiknek saját bevallásuk szerint nyálzási nehézségeik voltak. A résztvevők hat hét alatt harminc alkalommal végeztek kilégzőizom-erősítő gyakorlatot, ötből kétszer logopédus irányításával, és három alkalommal otthon, egyedül. A tréning előtt és után mérték a résztvevők nyelési képességét, a köhögés és az ajak erejét, továbbá a nyálelválasztást. Megállapították, hogy a nyelési képesség, a köhögési erő és a nyálelválasztás mind jelentősen javult.

A kutatók szerint további vizsgálatok szükségesek a légzőizom és a Parkinson-kór összefüggését illetően. Az ígéretes előzetes eredmények azt sugallják, hogy az izomtréning kellemesebb és hatékonyabb megoldás lehet, mint más terápiák, például a botoxinjekciók befecskendezése a nyakba. Utóbbiak - noha eredményesen csökkentik a nyáltermelést - száraz szájat és nyelési nehézségeket hagyhatnak maguk után.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.