A COVID-19 a gyenge légzőizomzattal rendelkezőket sújtja leginkább, így az idősek, túlsúlyosak, cukorbetegek, valamint a krónikus szív- és tüdőbetegek tartoznak a kiemelt rizikócsoportokba. A légzőizmok erősítésével azonban ők és mindenki más is sokat tehet azért, hogy egy esetleges fertőzés esetén elkerülhesse a súlyos légzési problémák kialakulását. A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája és Fizioterápia Tanszéke dr. Losonczy György egyetemi tanár szakmai vezetésével összeállított egy oktatóvideót arról, milyen gyakorlatokkal erősíthetjük meg a légzőizmainkat.
A jól működő, erőteljes légzőizmok biztosítják a mély be- és kilégzést , valamint az erőteljes köhögést. A tüdőgyulladás súlyosabb kimenetele összefügg a fokozott légzőizom-terheléshez (azaz a légszomjhoz) való alkalmazkodási képtelenséggel, így a betegséggel szembeni védekezésben fontos szerepet kap az erőteljes köhögés, amelyet szintén a teherbíró légzőizomzat biztosít. Ha nem tudunk megfelelő erővel köhögni , a tüdő sem képes megtisztulni, ez fokozza a tüdőgyulladás mértékét, súlyos esetben gépi lélegeztetéshez vezethet.
A videóban dr. Borka Péter gyógytornász ismerteti a légzőizom erősítését szolgáló gyakorlatokat - ezeket azonban nemcsak a veszélyeztetett csoportoknak érdemes beiktatni a mindennapjaikba, hanem a tüdőgyulladáson átesett, legyengült állapotú érintetteknek is, hiszen már egyetlen mozgásszegény hét után is romlani kezd a légzés hatékonysága. Az egyszerűen elsajátítható gyakorlatsort naponta háromszor célszerű elvégezni, így akár már három hét alatt látványos fejlődést érhetünk el.