Egy gombás köröm megfertőzi a többit?
A tünetek igen jellegzetesek, ezáltal könnyen felismerhető a körömgomba arról, ha megvastagodnak, sárgás-fehéresen elszíneződnek, lemezessé vagy törmelékessé válnak a körmök. Mindez annak az eredménye, hogy a megtelepedő gombák lebontják a szaruállományt képező keratint, hiszen az így keletkező anyagokkal tudnak táplálkozni.
Hosszas búcsú a szép körmöknek
A köztudat a körömgomba megjelenéséért rendszerint higiéniás hiányosságokat tesz felelőssé, ezért az érintettek gyakran szégyellnek szakemberhez fordulni a problémával. Ez azonban mindenképpen rossz döntés, a gombás köröm ugyanis mind a szomszédos körmökre, mind a beteg környezetében élőkre fertőzésveszélyt jelent.
Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy a körömgomba kezelés nélkül nem fog elmúlni, mivel ezek a kórokozók rendkívül ellenállók. A teljes gyógyuláshoz éppen ezért igen sok időre van szükség, lévén, a körmök csak növekedésüknek megfelelő ütemben tisztulhatnak meg teljesen. Ez a kezek esetében nagyjából 6 hónapot, a lábak esetében pedig 9-12 hónapot vesz igénybe.
Gyógykészítményekből széles a paletta
Bár a probléma alapesetben csak esztétikai gondokat okoz, ha nem teszünk ellene semmit, úgy a helyzet romolhat. Idővel jelentkezhet feszítő fájdalom és másodlagos fertőzés is, de a teljes köröm elvesztésével is járhat a folyamat.
Szerencsére a kezeléshez számos készítmény kapható a patikákban, legtöbbjük vény nélkül is. A helyileg alkalmazható termékek közül igen hatásosak a gyógyszeres körömlakkok, de a magas karbamidtartalmú krémekkel is jó eredmények érhetők el. Súlyosabb esetekben a kezelőorvos felírhat szájon át alkalmazandó tablettákat, ezek kapcsán azonban mindenképpen számolni kell esetleges mellékhatásokkal.