Megregulázott lipidek

Nem látható, nem érezhető és mégis jelen van. A zsíranyagcsere zavarok korai felismerése számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének eszköze. Mindössze pár perc, néhány csepp vér szükséges az egészségesebb életkilátásokért.

20 éven felülieknek

A koleszterinszint méréséhez szükséges minta gyűjtése vérből történik, a beavatkozás egyszerű, fájdalommentes, mindössze pár percig tart. A teszt során meghatározzák a lipid profilt, melynek ismeretében előrejelzés tehető a szívkoszorúér megbetegedések, az érrendszeri szövődmények kialakulásának kockázatát illetően. A koleszterinszint rendszeres ellenőrzése különösen fontos, ha a családi anamnézisben szív-érrendszeri megbetegedések szerepelnek vagy a páciens maga is cukorbeteg, elhízott illetve keveset mozog. 20 év felett mindenkinek ajánlott a koleszterin teszt elvégzése legalább 5 évente.

A laborvizsgálatokon lehetőség szerint egészségesen javasolt részt venni, mert akut megbetegedések, a szívinfarktus és komoly idegi megterhelés hatására a normál koleszterinszint is megváltozhat. A vérvétel előtt 9-12 órával nem szabad ételt és vízen kívül más folyadékot fogyasztani.

Számos gyógyszer megemelheti a koleszterinszintet, a vérnyomáscsökkentésre alkalmazott béta-blokkolók és a vizelethajtók egy része illetve orális fogamzásgátló készítmények szedése esetén mellékhatásként zsíranyagcsere zavar léphet fel. A koleszterin és trigliceridszint pontos mérése ezekben az esetekben sokszor csak akkor végezhető el, ha a gyógyszerek használatát a kezelőorvos utasítása szerint a beteg átmenetileg felfüggeszti vagy korábbi gyógyszerét más, koleszterinszintet nem befolyásoló készítménnyel helyettesíti.

A jövő nagy jósai: Laboreredmények a vérzsírról

A vérplazmában a koleszterin és a triglicerid úgynevezett lipoprotein komplexekben van jelen, melyeket a fehérje-lipid összetétel alapján több csoportba oszthatunk. A rutinmérések során a lipidprofilt négy összetevő határozza meg:

  1. A "káros" LDL (kis sűrűségű lipoprotein) koleszterin mennyiségének megemelkedése plakkok kialakulásához vezethet, érelmeszesedés jöhet létre, ami a szövetek, szervek vérellátását jelentős mértékben csökkentheti.
  2. A "jótékony" HDL (nagy sűrűségű lipoprotein) koleszterin védő hatású, az artériák szűkületét megakadályozza és gondoskodik a zavartalan véráramlásról.
  3. A trigliceridek főleg a nagyon kis sűrűségű lipoproteinek, a VLDL alkotórészei. A trigliceridek magas szintje jellemző azokra az egyénekre, akik túlsúlyosak, sok édességet vagy alkoholt fogyasztanak valamint a cukorbetegség fennállása esetén.
  4. A teljes koleszterin a plazma koleszterin mennyiségének összege.

A plazma normál koleszterinszintje 5.2 mmol/liter alatt, a trigliceridszint pedig 2.3 mmol/liter alatt van. A betegek koleszterin-értékeinek elemzésekor a teljes koleszterin és triglicerid szint értékelése mellett a "káros" LDL koleszterin és a "jótékony" HDL koleszterin arány is meghatározó.

A szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázati becslését a 4 elemből álló lipid profil meghatározása mellett egyéb anyagok (apo A-I, apo B, hs-CRP, Lipoprotein (a), homocisztein) szintjének mérése is segítheti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyógyszeres kiút a zsíranyagcsere-zavarból

Gyógyszeres kezelésre csak akkor kerülhet sor, ha a koleszterinszegény, növényi rostokban, telítetlen zsírsavakban gazdag diéta alkalmazása, a fizikai aktivitás fokozása, az alkoholmegvonás ellenére is emelkedett marad a koleszterin és/vagy a trigliceridszint.

A sztatinok a magas koleszterinszint csökkentése céljából gyakran alkalmazott vegyületek. Hatásmechanizmusuk alapja a koleszterin májban történő képződésének enzimgátláson alapuló mérséklése, megakadályozása. A máj saját koleszterin szintézisének csökkentésével a májsejtek felszínén a legtöbb koleszterint tartalmazó lipoprotein, az LDL kötőhelyek száma emelkedik, a máj több koleszterint tud a vérből "kivonni". A sztatin vegyületcsaládba tartozik a lovasztatin, szimvasztatin, pravasztatin, fluvasztatin, atorvasztatin és a rosuvasztatin. A sztatinok alkalmazásának két veszélyes mellékhatása lehet:

  • Előfordulhat májkárosodás, a májenzim szintek emelkedése. Ha a májenzimek mennyiségének növekedése jelentős mértékű, a kezelőorvos a terápia abbahagyását is mérlegelheti. A kezdeti májeltérések a beteg által érzékelhető tünet nélkül is jelentkezhetnek, ezért nagyon fontos a rendszeresen végzett májfunkciós teszt.
  • A sztatin-kezelést izomfájdalom kísérheti. Súlyosabb esetben a terápia vesekárosodáshoz is vezethet.

A sztatin-terápiát a maximális hatékonyság biztosítása érdekében huzamosabb ideig ajánlott folytatni. Ha az orvos másképpen nem rendeli, ajánlott az adagot az esti étkezés után bevenni, mert a koleszterinszintézis éjjel fokozottabb.

A korábban használt epesavkötő gyanták az epesav felszívódásának gátlása révén mérsékelték a vérben található koleszterin mennyiségét. A kolesztiramin, a kolesztipol és a koleszevelam az epesavak megkötésén keresztül a májat arra késztetik, hogy több koleszterint használjon fel a hiányzó epesavak pótlására. A gyanták használatának nagy hátránya az volt, hogy az epesavak mellett más fontos anyagokat, hormonokat, zsíroldékony vitaminokat is megkötöttek, farmakológiai hatásukat módosították.

Az ezetimib nevű anyag a koleszterin bélhámsejtekbe történő felvételének szelektív gátlásán keresztül hat, ezáltal csökkenti a májba kerülő koleszterin mennyiségét. Az ezetimibet sztatinokkal kombinálva a koleszterincsökkentő hatás jobban érvényesül. A hatóanyag által okozott leggyakoribb mellékhatás, mely a betegek kevesebb, mint 5%-ában jelentkezett, a hátfájás és az izületi fájdalom volt.

Előfordulhat, hogy a magas koleszterinszint mellett a trigliceridszint is emelkedett, melynek mérséklésére nikotinsav- és fibrát származékok állnak rendelkezésre.

  • Az acipimox csökkenti a trigliceridben gazdag VLDL plazmaszintet. Ez a hatás rövidebb idő alatt jelentkezik, mint a hatóanyag LDL mérséklő hatása. A jótékony HDL mennyisége növekszik a kezelés alatt. A gyógyszer mellékhatásai között szerepel a kipirulás, a viszketés, gyomor-bélrendszeri eltérések.
  • A fibrátok (fenofibrát, bezafibrát, gemfibrozil, ciprofibrát) a VLDL szintet csökkentik, de eltérő módon befolyásolják az LDL koncentrációt. A HDL mennyisége kismértékben nő. A fibrátok felszívódása üres gyomorra kisebb mértékű, ezért ajánlott étkezéssel egyidőben történő bevitelük. Veseelégtelenség és májzavar ellenjavallat lehet, kismamák és gyermekek esetében ezek a vegyületek nem alkalmazhatóak.

A legtöbb antihiperlipidémiás készítmény ugyan a betegek számára jól tolerálható, szedésük alatt elengedhetetlen az orvosi felügyelet és a rendszeres májfunkciós vizsgálat. A magas koleszterin- és trigliceridszint kombinált kezelést tehet szükségessé. A kezelés mellett a hatékonyság fokozása érdekében elengedhetetlen a megfelelő étrend és az előírt testmozgás alkalmazása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.