Fáj a szeme? Ez lehet a háttérben

Kapcsolat lehet a száraz szem betegség és a csendes reflux között, amiben fontos szerep jut a pepszinnek.

A száraz szem betegség egy gyakori rendellenesség, amely a népesség 35 százalékát érinti. Egy korábbi tanulmány szerint a csendes reflux, amely a gyomorsav légutakba jutását idézi elő, kapcsolatban áll a szem felszínével is, így súlyosbíthatja vagy elő is idézheti a száraz szem betegséget - írta a Current Eye Research orvosi szaklap.

Akár csendes reflux következménye is lehet a szemszárazság
Akár csendesrefluxkövetkezménye is lehet a szemszárazság. Fotó: Getty Images

A kontrollcsoportos vizsgálatban 245 beteget vizsgáltak (átlagéletkoruk 56 év, 72 százalékuk nő). A paraméterek között szerepelt a reflux, illetve a száraz szem betegség gyakorisága és súlyossága. Az eredmények szerint a száraz szem betegségben szenvedőknél nyolcszor nagyobb arányban fordult elő a reflux, mint a kontrollcsoport esetében. Ezenkívül a csendes refluxos betegeknél súlyosabb tünetekkel társult a száraz szem betegség.

A száraz szem és a reflux A szemszárazság a könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás, amely a szem felszínén objektív tüneteket vált ki, és a betegnek panaszokat okoz. A csendes reflux ( LPRD ) esetében a savas gyomortartalom egészen a torokig elér, és a gégét irritálja. Mivel sem a gége, sem a torok nem ellenállóak a savassággal szemben, az irritáció következtében megjelennek az első tünetek, amelyek az esetek többségében nem az emésztéshez kapcsolódnak.

Középpontban a pepszin

Kutatók szerint a két betegség közötti kapcsolatot a könnyben lévő pepszin teremti meg. Korábban már igazolták, hogy a csendes reflux komoly szerepet játszik a felső légúti megbetegedésben, a gége, garat, orrmelléküreg, középfül gyulladásában. Ez teremtette meg az alapjait annak, hogy a pepszinszintet a szemfenékben is vizsgálják.

A pepszin a gyomor fehérjebontó enzimje, egy szerin-proteáz, amely képes szelektíven levágni a különböző fehérjék részeit, hogy elősegítse azok fiziológiás emésztését. A gyomron kívül azonban a pepszin megzavarja a szemfelszín homeosztázisában részt vevő molekuláris folyamatokat, ami nyálkahártya-károsodást okoz. Vagyis a pepszin proteolitikus aktivitása elősegíti a gyulladásos reakciót - mind a torokban, mind a szemben. A pepszin a szem nyálkarétegére hat, rontva a könnyfilm stabilitását és védőképességét, ami a nyálkahártya károsodásához és gyulladásos jelenségekhez vezet.

A tudósok szerint a kombinált kezelés, mint például a magnézium-alginátot tartalmazó szemcseppek és tabletták alkalmazása, jelentősen csökkentette a tüneteket a csendes reflux miatt kialakult száraz szem betegségnél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.